Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 wrzenia 2011 r., sygn. IV SA/Po 318/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann Sędziowie WSA Maciej Dybowski (spr.) WSA Bożena Popowska Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 września 2011 r. sprawy ze skargi M. N.-J., H. K. i M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] stycznia [...] r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2010 r. nr [...] nr [...] (dalej decyzja z [...] października 2010 r.) Prezydent Miasta P., na podstawie art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1 oraz art. 54 w zw. z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 80/03/717 ze zm.- dalej ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym bądź upzp) i art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. 98/00/1071 ze zm.- dalej kpa), po rozpatrzeniu wniosku D. Z. z dnia [...] stycznia 2009 r., ustalił następujące warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego, położonego w P. przy ul. [...], na działce oznaczonej numerem geodezyjnym [...], arkusz [...], obręb Ł.:

Prezydent Miasta ustalił w szczególności warunki w zakresie ochrony i kształtowania ładu przestrzennego po przeprowadzeniu analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu na obszarze wyznaczonym wokół terenu, którego dotyczy wniosek. Ustalając wymagania dotyczące nowej zabudowy określił obowiązującą linię zabudowy bez zmian, w odległości 5 m od frontowej granicy działki; maksymalna nieprzekraczalna: w odległości 21,5 m od frontowej granicy działki. Ustalił wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki maksymalnie do 28% (dotyczy łącznie istniejącej i nowoprojektowanej zabudowy), z zastrzeżeniem że nowoprojektowana i istniejąca zabudowa nie może przekroczyć łącznie 224 m2. Prezydent Miasta wskazał, że szerokość elewacji frontowej pozostaje bez zmian; ustalił wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki - dla istniejącej zabudowy - bez zmian; dla planowanej rozbudowy ustalił 2 kondygnacje nadziemne - maksymalną wysokość budynku do 7 m, z zastrzeżeniem, że rozbudowana część nie może przekroczyć wysokości frontowej części budynku, co należy wykazać w projekcie budowlanym. Wskazał, że dach winien być płaski. Określił, że pełne potrzeby parkingowe należy zapewnić na terenie działki objętej wnioskiem w ilości: dla funkcji mieszkalnej jednorodzinnej - minimum 1,5 miejsca postojowego na 1 lokal mieszkalny; dla usług w ilości 1,2 miejsca parkingowego na 100 m2 powierzchni użytkowej. Prezydent Miasta wskazał, że budynek po rozbudowie winien stanowić spójną całość architektoniczną; w budynku jednorodzinnym dopuszczono wydzielenie 1 lokalu mieszkalnego oraz 1 lokalu użytkowego (usługowego) o powierzchni nie przekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku. Prezydent Miasta określił wymogi przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę. Wskazał, że owa inwestycja nie jest przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko, w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 199/08/1227 ze zm., dalej udiś).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00