Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 wrzenia 2011 r., sygn. II SA/Łd 775/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędzia WSA Barbara Rymaszewska Protokolant asystent sędziego Anna Dębowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2011 r. sprawy ze skargi A. S. i T. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie lokalizacji inwestycji celu publicznego - oddala skargę
Uzasadnienie
W decyzji z dnia [...] r., nr [...] Burmistrz [...] w oparciu o przepis art. 50 ust. 1 i 4, art. 51 ust. 1 pkt 2, art. 54 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2001 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Urzędu Miasta Ł. - Wydziału Gospodarki Komunalnej, ustalił warunki lokalizacji inwestycji celu publicznego dla przedsięwzięcia polegającego na budowie przewiązki wodociągowej Ø 400 mm wraz z pięcioma komorami zasuw, położonej pomiędzy rurociągami tranzytowymi 2 x Ø 800 i 1 x Ø 1000 mm na działce o nr ewidencyjnym [...], w obrębie Z., w gminie K.
W uzasadnieniu decyzji Burmistrz wskazał, iż w dniu 4 września 2009 r. Gmina Miasto Ł. wystąpiła z wnioskiem o ustalenie warunków lokalizacji inwestycji celu publicznego dla wyżej opisanego przedsięwzięcia. Dookreślił, iż stosownie do uregulowania art. 2 pkt 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w związku z art. 6 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami, planowane zamierzenie zalicza się do inwestycji celu publicznego, a z uwagi na brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu objętego wnioskiem, na podstawie art. 50 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu, realizacja inwestycji wymaga ustalenia warunków dla tego rodzaju inwestycji. W ramach wszczętej procedury ustalono, iż planowane zamierzenie jest zgodne z obowiązującymi przepisami szczególnymi, istniejącym zagospodarowaniem terenu oraz nie wywołuje kolizji urbanistycznej, nadto projekt decyzji został sporządzony przez osobę wpisaną na listę izby samorządu zawodowego po uzyskaniu - wymaganych przez art. 53 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - uzgodnień.