Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 wrzenia 2011 r., sygn. II SA/Gl 1161/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka (spr.),, Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 września 2011 r. sprawy ze skargi "[...]" Sp. z o.o. z siedzibą we W. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Ostateczną decyzją z dnia [...]r. nr [...] Starosta [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił [A] spółce z o.o. w W. pozwolenia na budowę zakładu produkcji betonu towarowego - węzła betoniarskiego (kategoria obiektu XVIII) w [...] przy ul. [...], na działkach nr [a], [b] i [c]. Jak wynika z uzasadnienia tej decyzji, wydaniu pozwolenia towarzyszyły protesty przeciwko inwestycji ze strony mieszkańców domów jednorodzinnych, znajdujących się w okolicy. Pismem z [...] r. jedna z tych osób zwróciła się do Starosty [...] o wyjaśnienie, czy obiekt posiada pozwolenie na użytkowanie, albowiem prowadzi już działalność produkcyjną. Pismo zostało przesłane Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w R., którego pracownicy w dniu [...]r. przeprowadzili obserwację zakładu, bez powiadomienia o niej przedsiębiorcy. Obserwacja w tym dniu drogi dojazdowej do zakładu nie wykazała, aby dokonywano wywozu betonu.
W dniu [...] r. pracownicy organu dokonali niezapowiedzianej kontroli zakładu, w której uczestniczył kierownik budowy. Ustalono, że dziennik budowy znajduje się poza placem budowy a inwestor nie dysponuje jeszcze pozwoleniem na użytkowanie. Kierownik budowy oświadczył, że beton wywieziony z zakładu jest betonem próbnym, trwa rozruch technologiczny i badania właściwości wytrzymałościowych poszczególnych klas betonu. Podał, że nie może określić miejsca wywozu betonu. W protokole zanotowano, że w trakcie oględzin zakładu trwała w nim produkcja betonu, w czasie kontroli miał miejsce załadunek betonu do dwóch samochodów. Nie były prowadzone roboty budowlane. Z oględzin, w tym z czynności załadunku samochodów, sporządzono dokumentację zdjęciową. Zobowiązano kierownika budowy do dostarczenia organowi dziennika budowy. Ze znajdujących się w aktach kart dziennika wynika, że w dniu [...] r. miał miejsce rozruch próbny i wykonanie mleczka cementowego, natomiast w następnych dniach kontynuowano roboty budowlane związane z betonowaniem nawierzchni, montażem ekranów akustycznych, układaniem krawężników i kostki betonowej.