Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 sierpnia 2011 r., sygn. V SA/Wa 744/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Małgorzata Rysz (spr.), Sędzia WSA - Beata Krajewska, Sędzia WSA - Krystyna Madalińska - Urbaniak, Protokolant specjalista - Monika Włochińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi F. C. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez F. C. jest decyzja Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Wojewody M. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] o odmowie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:
W dniu 18 marca 2010 r. F. C., obywatel N. wystąpił do Wojewody M. z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na pozostawanie w związku małżeńskim z obywatelką Polski - G. C.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r., wydaną na podstawie art.57 ust. 1 pkt 4 oraz 6b w zw. z art. 53 ust. 1 pkt 6 oraz art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 234, poz. 1694 z późn. zm., dalej: ustawa o cudzoziemcach w zw. z art. 13 ustawy z dnia kwietnia 2010r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U.nz 2010r. Nr 81 poz. 531) Wojewoda M. odmówił udzielenia cudzoziemcowi wnioskowanego zezwolenia. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, że małżeństwo wnioskodawcy zostało zawarte w celu obejścia przepisów ustawy o cudzoziemcach. Powołując się na znaczne rozbieżności w zeznaniach cudzoziemca i jego żony dotyczących ich wspólnego życia - stwierdził, że związek małżeński cudzoziemca i G. C. jest "swoistym rodzajem obustronnego układu, ukierunkowanego na umożliwienie cudzoziemcowi pobytu w Polsce".