Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 maja 2011 r., sygn. V SA/Wa 1840/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Beata Krajewska (spr.), Sędzia WSA - Beata Blankiewicz-Wóltańska, Sędzia WSA - Joanna Zabłocka, Protokolant starszy specjalista - Sylwia Wojtkowska-Just, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2011 r. sprawy ze skargi A. S. oraz K. S. działającej w imieniu własnym oraz jako przedstawiciel ustawowy małoletniego dziecka A. S. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia ... maja 2010 r. nr ... w przedmiocie wydalenia z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zobowiązania do opuszczenia tego terytorium; oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez obywatelkę A. - K. S. (zwaną dalej: Skarżącą) - jest decyzja Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z [...] maja 2010 r. utrzymująca w mocy decyzję Wojewody D. z [...] stycznia 2010 r. orzekającą o wydaleniu Cudzoziemki wraz z małoletnimi dziećmi tj. A. S. oraz A. S. z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i zobowiązaniu do opuszczenia tego terytorium.
W dniu [...] grudnia 2011 r. A. S. - w związku z uzyskaniem pełnoletniości - oświadczył, iż popiera skargę na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] maja 2010 r., wniesioną przez matkę K. S..
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:
Pismem z dnia [...] czerwca 2009 r. Skarżąca, działając w imieniu własnym i małoletnich dzieci, złożyła do Wojewody D. wniosek o udzielenie zgody na pobyt tolerowany. W uzasadnieniu wskazała, iż wydalenie jej z Polski wraz z dziećmi naruszałoby ich prawo do życia w rodzinie i byłoby sprzeczne z dobrem dzieci. Ponadto oświadczyła, iż przebywa z dziećmi na terytorium RP nielegalnie, na terytorium RP przebywa również jej mąż i ojciec dzieci - H. S., który posiada zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony. Skarżąca wskazała, iż pozostaje z nim w związku małżeńskim od 1992 r. Ponadto na terytorium RP przebywa matka Skarżącej, która jest żoną obywatela polskiego i posiada zezwolenie na osiedlenie. Wnioskująca wskazała, iż zamieszkuje wraz z mężem i synami, tworząc rodzinę. Dzieci uczęszczają do polskich szkół i nie sprawiają problemów wychowawczych.