Wyrok WSA w Łodzi z dnia 3 sierpnia 2011 r., sygn. II SA/Łd 137/11
Dnia 3 sierpnia 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Anna Stępień, Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska, Protokolant asystent sędziego Jarosław Moraczewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 sierpnia 2011 roku sprawy ze skargi B. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...] (znak: [...]) Prezydent Miasta Ł., na wniosek S. M., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie garażu na terenie nieruchomości zlokalizowanej w Ł. przy ulicy A, działka nr ewid. 232/1, obręb [...].
W odwołaniu od powyższej decyzji B. D., właścicielka sąsiedniej nieruchomości, wniosła o jej uchylenie w całości i umorzenie postępowania. Strona wskazała, że decyzja I instancji narusza jej prawo własności, bowiem organ nie uwzględnił, że dojazd do projektowanego obiektu wiązać się będzie z koniecznością wykonywania manewrów samochodem po terenie jej działki. W ocenie skarżącej w sprawie doszło do naruszenia § 104 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, poprzez ustanowienie nieprzepisowej szerokości dojazdu.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. decyzją z dnia [...] nr [...] utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. W motywach rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z regulacją art. 59 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm., w skrócie u.p.z.p.) zmiana zagospodarowania polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Ustalenie warunków zabudowy w drodze decyzji jest możliwe przy jednoczesnym łącznym spełnieniu warunków określonych w art. 61 ust. 1 ww. ustawy. Przeprowadzona w przedmiotowej sprawie analiza urbanistyczno -architektoniczna, zdaniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego wykazała, iż działki sąsiednie dostępne z tej samej drogi publicznej zabudowane są budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, budynkami gospodarczymi oraz garażowymi, o zbliżonych parametrach pozwalających na ustalenie wymagań dla planowanej zabudowy. Teren inwestycji posiada dostęp do drogi publicznej, istniejące uzbrojenie terenu jest wystarczające dla wnioskowanego zamierzenia inwestycyjnego, a teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów. Inwestor złożył postanowienie Sądu Rejonowego w Ł. z dnia [...] ustanawiające służebność drogi koniecznej dla nieruchomości położonej w Ł. przy ul. B, w ten sposób, że obciąża się nieruchomość położoną w Ł. przy ul. A służebnością drogi koniecznej wzdłuż granic nieruchomości, o szerokości 3m i długości 18m. Mając na uwadze wyniki przeprowadzonej w sprawie analizy urbanistycznej, Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że decyzja organu I instancji jest prawidłowa.