Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 lipca 2011 r., sygn. IV SA/Wr 253/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym Przewodniczący : Sędzia WSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędziowie : Sędzia WSA Lidia Serwiniowska Sędzia NSA Jolanta Sikorska (spr.) Protokolant : Dorota Hurman po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 14 lipca 2011 r. sprawy ze skargi E. W. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...], nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, powołując się na art. 127 § 3 i art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art. 21 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371, ze zm.), po ponownym rozpatrzeniu sprawy na wniosek E. W. , utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...], nr [...] o odmowie przyznania uprawnień kombatanckich.
W uzasadnieniu skargi podał, że wyżej wymienioną decyzją Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] odmówiono E. W. przyznania uprawnień kombatanckich.
W dniu 3 lutego 2011 r. strona w ustawowym terminie wystąpiła do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej odmowy przyznania uprawnień kombatanckich.
W ocenie organu analiza zgromadzonej w sprawie dokumentacji jednoznacznie pozwala wykluczyć, by do strony miały zastosowanie przepis ustawy o kombatantach, według której uprawnienia kombatanckie przyznawane są za działalność kombatancką lub za działalność równorzędną z działalnością kombatancką. Jak podkreślono, uprawnienia kombatanckie nie przysługują wszystkim osobom, które doznały represji okresu wojennego i powojennego. Obowiązująca ustawa o kombatantach enumeratywnie wylicza tytuły z jakich możliwe jest przyznanie uprawnień wnikających z ustawy z dnia 21 stycznia 1991 r. Natomiast podnoszone przez stronę okoliczności nie stanowią represji w rozumieniu ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego i nie mogą zostać potraktowane jako działalność kombatancka, ani jako działalność równorzędna z działalnością kombatancką. Zaakcentowano ponadto, że Kierownik Urzędu nie kwestionuje cierpień, jakich doznała strona w okresie powojennym, podnoszone przez stronę okoliczności, nie stanowią jednak represji w rozumieniu art. 1 - 4 ustawy o kombatantach. Ustawodawca nie przewidział możliwości zastosowania przepisów ustawy i przyznania uprawnień z niej wynikających z innego tytułu niż w niej wymieniony.