Wyrok WSA w Kielcach z dnia 12 kwietnia 2012 r., sygn. II SA/Ke 126/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Zielińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2012 roku sprawy ze skargi S.K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] numer [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę.
Uzasadnienie
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] Nr [...] na podstawie art. 127 § 3 i art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w zw. z art. 1 ust. 2 pkt 3, art. 2 pkt 31 oraz art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, po rozpatrzeniu odwołania S. K. od decyzji własnej z dnia [...] Nr [...] odmawiającej przyznania uprawnień kombatanckich, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ przedstawił następujący stan faktyczny i prawny.
S. K. wystąpił do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z wnioskiem o przyznanie praw kombatanckich podnosząc, że w okresie wojny uczestniczył w działalności konspiracyjnej. Wraz z wnioskiem strona załączyła oświadczenia świadków: J. S., A. Gałgan, S. K. i S. K. oraz negatywną rekomendację Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu K. w zakresie przyznania uprawnień kombatanckich, z uwagi na wiek strony.
Opisaną na wstępie decyzją z dnia [...] organ odmówił S. K. przyznania uprawnień kombatanckich na podstawie art. 2 pkt 31 powołanej wyżej ustawy uznając, że w sprawie brak jest dostatecznych dowodów udzielania schronienia w domu strony partyzantom.