Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 lipca 2011 r., sygn. III SA/Po 243/11

 

Dnia 6 lipca 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Górecka (spr.) Sędziowie WSA Barbara Koś WSA Marzenna Kosewska Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Skrocka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 czerwca 2011 roku przy udziale sprawy ze skargi Spółki Akcyjnej w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia ... roku nr .... w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2009 rok I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza z dnia 14 grudnia 2009 r. nr ... ; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej Spółki kwotę ... złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Burmistrz decyzją z dnia 14 grudnia 2009 r. skierowaną do S.A., określił wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2009 rok w kwocie 172,00 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ podał, że S.A. był od dnia 11 marca 2009 r. właścicielem 3 zbiorników na gaz płynny wykorzystywanych do celów grzewczych, które - zdaniem organu - są budowlą w rozumieniu zarówno ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, jak i ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, w związku z czym podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości za okres od kwietnia do grudnia 2009 roku liczonym od wartości budowli. Organ wskazał, że pojęcie budowli podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości należy ustalać na podstawie art. 1a ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z uwzględnieniem regulacji zawartych w Prawie budowlanym. Odesłanie do przepisów prawa budowlanego ma ograniczony zakres i dotyczy tylko rozumienia pojęć "obiekt budowlany" oraz "urządzenia budowlane". "Obiektem budowlanym" jest zaś budowla zdefiniowana w art. 3 pkt. 3 Prawa budowlanego, zgodnie z którym, przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak m.in. zbiorniki. Zdaniem organu zbiornik na gaz płynny jest bez wątpienia budowlą, także biorąc pod uwagę wykładnię językową pojęcia "zbiornik".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00