Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 stycznia 2015 r., sygn. III SA/Po 176/14
Dnia 20 stycznia 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Koś ( spr.) Sędziowie WSA Walentyna Długaszewska WSA Mirella Ławniczak Protokolant: Ref. staż. Sławomir Rajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 stycznia 2015 roku przy udziale sprawy ze skargi Spółki A w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 31 października 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2009 rok I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu na rzecz skarżącej Spółki kwotę [...],- ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu, decyzją z dnia 31 października 2013 r., nr [...], po rozpatrzeniu sprawy z odwołania Spółki A z siedzibą w S. (dalej jako: "podatnik") od decyzji Wójta Gminy z dnia 30 sierpnia 2012 r., nr [...], określającej wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za rok 2009, utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.
W dniu 15 lutego 2011 r., składając korektę informacji, podatnik zadeklarował do opodatkowania powierzchnię gruntu wynoszącą [...] m2 oraz zastosował stawkę jak dla gruntów pozostałych. W ocenie podatnika, winien on płacić w znacznej mierze podatek rolny. Podatkiem od nieruchomości opodatkowana powinna być jedynie część działki sklasyfikowana w ewidencji gruntów jako Bi, która została wyłączona z użytkowania rolniczego decyzją Wojewody Poznańskiego z dnia 14 maja 1996 r., i to w stawce według pozycji pozostałe grunty, bowiem spółka mimo posiadanej nieruchomości nie prowadziła na niej działalności gospodarczej.
Postanowieniem z dnia 31 stycznia 2012 r. Wójt Gminy wszczął z urzędu postępowanie w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2009. Następnie decyzją z dnia 30 sierpnia 2012 r. organ podatkowy I instancji określił podatnikowi z powyższego tytułu wysokość zobowiązania podatkowego w kwocie [...] zł. Organ wskazał przy tym, że spółka w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2009 r. była właścicielem nieruchomości zabudowanej, położonej w gminie S., oznaczonej w ewidencji gruntów numerem geodezyjnym [...], od której zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2009 rok wynosi [...] zł - od powierzchni [...] m2 - od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Organ podatkowy ustalił jednocześnie, że w 2009 r. grunt będący własnością podatnika o powierzchni [...] m2 był sklasyfikowany w ewidencji gruntów jako "inne tereny zabudowane", oznaczony symbolem "Bi". Pozostały grunt o powierzchni [...] m2 był z kolei sklasyfikowany jako grunt orny (klasa IVa, IVb oraz V).