Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 lipca 2011 r., sygn. II SA/Łd 454/11
Dnia 13 lipca 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.), Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Orzechowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lipca 2011 roku przy udziale - sprawy ze skargi K. B. i K. B. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] Nr [...] (znak: [...]) w przedmiocie nakazu zamurowania otworu okiennego - oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Nr [...] [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł. na podstawie art. 138 §2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.) po rozpoznaniu odwołania M. M.-K. i B. M. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w T. nakazującej na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006r., Nr 156, poz. 118 ze zm.) M. M.-K. i B. M. zamurowanie otworu okiennego znajdującego się w ścianie granicznej budynku mieszkalno-usługowego w terminie do dnia 28 lutego 2011r., uchylił zaskarżoną decyzję w całości i przekazał sprawę organowi I instancji do ponownego rozpoznania.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy przypomniał stan faktyczny sprawy, wskazując, iż na skutek pisma z dnia 30 września 2009r. K. i K. małżonków B. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w T. wszczął postępowanie w celu sprawdzenia prawidłowości wykonania otworu okiennego w ścianie granicznej budynku usytuowanego na działce przy ul. A 40 w T.. W dniu 3 listopada 2009r. przeprowadzone zostały oględziny budynku i stwierdzono, ze w ścianie granicznej znajduje się otwór okienny o wymiarach 2,20 x 1,88 m, okno znajduje się w pomieszczeniu sypialni, której znajduje się okno balkonowe. Decyzją z dnia [...] organ I instancji na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane nakazał zamurowanie spornego otworu okiennego. Jednakże w wyniku rozpoznania odwołania zobowiązanych organ II instancji wydał decyzję kasacyjną i sprawa ponownie trafiła do organu I instancji, który po ponownym przeanalizowaniu akt sprawy decyzją z dnia [...] nakazał zamurowanie przedmiotowego okna. W wyniku kolejnego odwołania zobowiązanych organ II instancji ponownie uchylił decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Kolejną decyzją z dnia [...] organ I instancji powtórnie nakazał zamurowanie okna. Następnie po raz trzeci rozpoznając odwołanie zobowiązanych organ odwoławczy uchylił nakaz i przekazał do ponownego rozpoznania organowi I instancji, który decyzją z dnia [...] na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane nakazał zamurowanie przedmiotowego otworu okiennego. Uzasadniając, iż sporny otwór okienny wykonany został w wyniku odstępstw z naruszeniem przepisów prawa budowlanego, a tym samym budynek mieszkalny jest użytkowany w sposób zarażający bezpieczeństwu ludzi i mienia, gdyż ściana nie posiada właściwości ściany oddzielenie przeciwpożarowego. Jednocześnie wyjaśnienia zobowiązanych, iż miało miejsce samodzielne przerobienie samodzielnego mieszkania na dwa lub więcej mieszkań za zgodą władz kwaterunkowych nie znajduje oparcia w materiale sprawy. Podobnie w archiwach Urzędu Miasta T. nie odnaleziono żadnych śladów dokumentów potwierdzających fakt wydania pozwolenia na budowę potwierdzających zgodę organu na ewentualne przeróbki budynku. Organ podał również, iż budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków województw łódzkiego, o czym pisemnie poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Ł..