Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 lipca 2011 r., sygn. II SA/Gl 306/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka,, Sędzia NSA Łucja Franiczek, Protokolant referent Joanna Wita, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lipca 2011 r. sprawy ze skargi "A" w S. na akt Burmistrza Miasta i Gminy S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości 1. stwierdza nieważność zaskarżonego aktu w całości i orzeka, że nie podlega on wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 2. zasądza od Burmistrza Miasta i Gminy S. na rzecz skarżącej Spółki kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...]r. Zarząd Spółki "A" w S., działając na podstawie art. 26 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych ( Dz. U. nr 28 poz. 169 ze zm., zwanej dalej ustawą lub ustawą o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych ) oraz § 13 ust. 2 statutu Spółki, zwrócił się do Burmistrza Miasta i Gminy S. o wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości gruntowych [...] Zakładom [...] S.A. w S., zgodnie z uchwałą Zebrania Członków Spółki z dnia [...] r. Wniosek obejmował nieruchomości oznaczone numerami działek: 1, 2, 3 - w części o pow. 81117 m2, 4 - w części o pow. 200 m2, 5 - w części o pow. 5670 m2 oraz 6 - w części o pow. 13500 m2.
W odpowiedzi, w piśmie z dnia [...] r. znak [...] Burmistrz Miasta i Gminy S. poinformował Spółkę o tym, że nie wyraża zgody na zbycie nieruchomości 1, 2 oraz części nieruchomości o numerach: 4, 5 oraz 6. Powodem odmowy był brak zdaniem Burmistrza tytułu własności Spółki tych nieruchomości oraz toczące się postępowania zmierzające do uregulowania ich stanu prawnego. Organ podkreślił również, że do podjęcia uchwały w sprawie zbycia mienia należącego do wspólnoty gruntowej potrzebna jest zgoda właściwego organu, wydana na podstawie art. 26 ust. 1 przywołanej ustawy oraz § 25 statutu Spółki. Wspomnianą uchwałę podjęto natomiast bez tej zgody.