Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 lipca 2011 r., sygn. I SA/Gd 371/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia NSA Joanna Zdzienicka- Wiśniewska, Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Agnieszka Rupińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 lipca 2011 r. sprawy ze skargi "A" Spółki Jawnej z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 28 lutego 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu akcyzy oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 29 września 2010 r. do Urzędu Celnego wpłynął wniosek A Spółki jawnej w S. B. o zwrot akcyzy od samochodu osobowego marki Honda Jazz w wysokości 1 362,- zł.

Pismem z dnia 12 listopada 2010 r. wezwano stronę do przedstawienia dokumentu potwierdzającego zapłatę za wykonaną dostawę wewnątrzwspólnotową przedmiotowego pojazdu.

W dniu 24 listopada 2010 r. do Kancelarii Urzędu Celnego wpłynęło wyjaśnienie strony, że dostawa samochodu dokonana została na koszt niemieckiego kontrahenta.

Decyzją z dnia 16 grudnia 2010 r. Naczelnik Urzędu Celnego odmówił zwrotu akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu osobowego. Organ I instancji uznał w oparciu o zebrany materiał dowodowy, że pojazd został odebrany w Polsce przez klienta nabywcę i osobiście wywieziony przez niego do Niemiec, w związku z czym, to nie strona dokonała dostawy wewnątrzwspólnotowej, a co za tym idzie, nie przysługuje jej zwrot podatku akcyzowego.

Pismem z dnia 29 grudnia 2010 r. strona złożyła odwołanie od powyższej decyzji, wnosząc o jej uchylenie oraz zmianę poprzez przyznanie zwrotu akcyzy. Podatnik nie zgodził się ze stanowiskiem organu I instancji podnosząc, że firma złożyła w sprawie wszystkie dowody wymagane przepisami art. 107 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, które nie zostały zakwestionowane przez organ podatkowy. Zdaniem strony nie do przyjęcia jest taka interpretacja art. 107 ust. 1 ustawy, która pozbawia możliwości uznania za dostawę wewnątrzwspólnotową sytuację, w której nabywca sam wywozi zakupiony przez siebie pojazd za granicę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00