Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Wr 426/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant Agnieszka Wróblewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za listopad 2003 roku oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] nr [...] określającą A Sp. z o.o. w L. - zobowiązanie w podatku akcyzowym za listopad 2003 roku w kwocie 657.405 zł.
W wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego i podatkowego, organ podatkowy ustalił, że firma A Sp. z o.o. w L. (zwana dalej: Spółką/stroną lub skarżącą) prowadziła w badanym okresie działalność gospodarczą polegającą między innymi na sprzedaży oleju opałowego przeznaczonego na cele grzewcze w bazie paliw w P. Olej opałowy Spółka nabywała w Rafinerii G. "[...]" S.A. W listopadzie 2003 r. Spółka zakupiła olej opałowy w łącznej ilości 2.652,027 m3 zaś sprzedała w tym okresie dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i dla podmiotów gospodarczych łącznie 2.567,962 m³ (w tym dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej 776,084 m3, faktury dokumentujące tą sprzedaż oznaczone były symbolem XA). Cała sprzedaż oleju opałowego dokumentowana była fakturami VAT, oświadczeniami o przeznaczeniu nabytego oleju na cele opałowe, dokumentami wydania towaru Wz oraz atestami zawierającymi informacje o zabarwieniu towaru czerwonym barwnikiem Solvent Red i zawartością nieusuwalnego znacznika Solvent Yellow. Ponadto organ ustalił, na podstawie uzyskanych informacji z urzędów miast i gmin, Centralnego Biura Adresowego i Departamentu Rejestrów Państwowych MSWiA, a także na podstawie zeznań świadków, że złożone w listopadzie 2003 r. oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego na cele grzewcze, pochodzące od 26 osób - są nierzetelne tj. dane personalno adresowe nabywców oleju są nieprawdziwe (wskazane w oświadczeniach adresy nie istnieją, przesłuchiwane osoby, które zamieszkują pod wskazanymi adresami, nigdy nie znały rzekomych nabywców ani nie zlecały tym osobom zakupu oleju opałowego, nie podpisywały oświadczeń, także nie posiadają tego typu urządzeń grzewczych), zatem wymienieni z nazwiska i imienia nabywcy w rzeczywistości nie istnieją. Łączna ilość sprzedanego oleju opałowego dla wyżej wymienionych osób wynosiła 776,084 m3.