Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 czerwca 2011 r., sygn. IV SA/Wa 2110/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aneta Dąbrowska, Sędziowie Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak, Sędzia WSA Teresa Zyglewska (spr.), Protokolant sekr. sąd. Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi W. W. na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego - oddala skargę -

Uzasadnienie

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowieniem z dnia [...] września 2010 r. uchylił w całości postanowienie [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z [...] sierpnia 2009 r., któremu nieprawidłowo nadano formę decyzji i umorzył postępowanie organu I instancji.

Stan sprawy przedstawia się następująco:

Postanowieniem z dnia [...] grudnia 2008 r. [...] Wojewódzki Konserwator Zabytków w L. uzgodnił projekt decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji budowlanej polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami i garażem zamkniętym na działkach nr [...],[...],[...],[...] oraz częścią działki nr [...] przy ul. [...] w L.

Wniosek o wznowienie postępowania zakończonego ww. postanowieniem pismem z dnia 23 czerwca 2009 r. złożył W. W., wskazując iż bez własnej winy jako strona nie brał udziału w postępowaniu (w art. 145 § 1 pkt 4 K.p.a.).

[...] Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowieniem z [...] sierpnia 2009 r., działając w oparciu o art. 151 § 1 i § 2 K.p.a., stwierdził, że postanowienie [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w L. z dnia [...] grudnia 2008 r. wydane zostało z naruszeniem prawa oraz odstąpił od uchylenia ww. postanowienia z powodu okoliczności o których mowa w art. 146 § 2 K.p.a.

Rozpoznając sprawę w wyniku złożonego przez W. W. zażalenia, Minister wskazał, iż zgodnie z art. 126 K.p.a. do postanowień stosuje się odpowiednio przepisy art. 107 § 2-5 oraz art. 109-113 K.p.a., a do postanowień, od których przysługuje zażalenie - również art. 145-152 oraz art. 156-159 K.p.a., z tym że zamiast decyzji, o której mowa w art. 149 § 3, 151 § 1, 157 § 1 i 158 K.p.a., wydaje się postanowienie. Dlatego, zdaniem organu odwoławczego, organ I instancji powinien nadać wydanemu aktowi formę postanowienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00