Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 czerwca 2011 r., sygn. V SA/Wa 309/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Barbara Mleczko-Jabłońska, Sędzia WSA - Izabella Janson (spr.), Sędzia WSA - Mirosława Pindelska, Protokolant ref. staż. - Tomasz Godlewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych z udziałem G.J. na orzeczenie Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi z 10 stycznia 2011 r. wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych na orzeczenie Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych (dalej: GKO) z [...] listopada 2010 r. nr [...] uchylające orzeczenie Regionalnej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w [...] z [...] czerwca 2010 r. i uniewinniające G.J. od odpowiedzialności za nieumyślne naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Przedmiotowe orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym:
Podstawą wszczęcia postępowania wobec G.J. - pełniącego w czasie zarzucanego mu czynu funkcję Zastępcy Burmistrza P. - było zawiadomienie z 27 listopada 2009 r. o ujawnionych okolicznościach wskazujących na naruszenie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, przy udzieleniu zamówienia publicznego w Gminie P., złożone przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych sygn. [...] dot. [...].
W dniu [...] marca 2010 r. Rzecznik dyscypliny finansów publicznych pierwszej instancji skierował do Regionalnej Komisji Orzekającej przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w [...] wniosek o ukaranie G.J. Obwinionemu zarzucono umyślne naruszenie dyscypliny finansów publicznych określone w treści dyspozycji art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2005r., Nr 14, poz. 114, ze zm.), polegające na udzieleniu w dniu [...] kwietnia 2009 r. zamówienia publicznego - umowa nr [...] - na kompleksowy nadzór inwestorski nad zadaniem inwestycyjnym pn. "Modernizacja i rozbudowa miejskiej sieci kanalizacyjnej w P.", którego warunki zostały określone w sposób naruszający zasady uczciwej konkurencji. Wyjaśniono, iż w pkt 2 ppkt 1 oraz pkt 3 rozdziału V specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej: "SIWZ") przyjęto kryterium doświadczenia wykonawców wraz z wyznaczeniem granicznej wartości i rodzaju wymaganego zadania w sposób, który utrudniał zachowanie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców tj: "przygotowanie i przeprowadzenie postępowania przetargowego o łącznej wartości [...] zł brutto, w tym jednego dotyczącego sieci kanalizacyjnej lub wodociągowej o wartości nie mniejszej niż [...] zł", co jest niezgodne z art. 7 ust. 1 w zw. z obowiązującym w czasie popełnienia czynu art. 22 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.