Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Wa 2304/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Joanna Skiba Sędziowie: WSA Jolanta Dargas WSA Przemysław Żmich (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Żurawska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2011 r. sprawy ze skarg [...] Sp. z o. o. w Z. oraz [...] sp. z o.o. w L. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie wpisu do rejestru zabytków oddala skargi.

Uzasadnienie

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po rozpatrzeniu odwołania [...] Sp. z o. o. z siedzibą w L. oraz odwołania [...] Sp. z o.o. z siedzibą w Z., decyzją z dnia [...] września 2010 r., nr [...] utrzymał w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia [...] marca 2010 r., nr [...] o wpisie do rejestru zabytków województwa [...] zespołu budynków dawnej fabryki Z. R., zlokalizowanego w L. przy al. [...] i ul. [...], wraz z otoczeniem zabytku, w granicach działek geodezyjnych nr [...] obręb [...].

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

[...] Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją znak [...] z dnia [...] marca 2010 r. wpisał do rejestru zabytków województwa [...] zespół budynków dawnej fabryki Z. R. w L., przy al. [...] i ul. [...] wraz z otoczeniem zabytku. Zakres wpisu do rejestru zabytków obejmuje jedenaście budynków usytuowanych na działkach [...] obręb [...] oraz otoczenie zabytków w granicach powyższych działek. Zabytkowe budynki oraz obszar otoczenia zostały zaznaczone na załączniku graficznym, stanowiącym integralną część decyzji. W uzasadnieniu rozpatrywanej decyzji podkreślono znaczenie zespołu fabrycznego Z. R. jako elementu krajobrazu miasta, stanowiącego ważny składnik poprzemysłowego charakteru [...]. Organ konserwatorski wskazał również na wartości artystyczne obiektów, utrzymanych w stylistyce typowej dla [...] architektury fabrycznej, wznoszonej od lat 70 - tych XIX w. Fasady budynków w pierzei ul. [...], charakterystyczne dla okresu modernizmu, obrazują architekturę drugiej połowy lat 20 - tych XX w. Wobec prowadzonych na terenie zespołu fabrycznego robót budowlanych, stanowiących zagrożenie dla zachowania zabytku wyżej wymienionej decyzji, na podstawie art. 108 § 1 Kpa, nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00