Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. II SAB/Po 20/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 01 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w B. na bezczynność Burmistrza Miasta i Gminy L. w przedmiocie warunków zabudowy; oddala skargę.
Uzasadnienie
Spółka A. Sp. z o.o. z siedzibą w B. wystąpiła z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch stawów rybnych uszczelnionych zasilanych wodą ze studni głębinowej na działce o numerze ewidencyjnym [...] położonej w J., gmina L..
Burmistrz Miasta i Gminy L. w dniu [...] 2010r. na podstawie art. 64 ust. 2 kpa zawiadomił Spółkę o pozostawieniu bez rozpoznania podania w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla powyższej inwestycji.
W uzasadnieniu zawiadomienia Burmistrz wskazał, że nakładając w trybie art. 64 §2 kpa obowiązek uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie 2 stawów rybnych organ prowadzący postępowanie posługiwał się przede wszystkim przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zm.), w którym zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 40 lit. a sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko może wymagać przedsięwzięcie polegające na wydobywaniu kopalin ze złoża metodą odkrywkową, w zakresie niewymienionym w § 2 ust. 1 pkt 26 lit. a, z wyłączeniem wydobywania kopalin pospolitych na obszarze o powierzchni nieprzekraczającej 2 ha i wydobyciu nieprzekraczającym 20.000 m3 rocznie, jeżeli działalność jest prowadzona bez użycia materiałów wybuchowych i poza obszarami objętymi formami ochrony przyrody na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.