Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. IV SA/Po 319/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Bąk-Marciniak /spr./ Sędziowie WSA Donata Starosta WSA Tomasz Grossmann Protokolant st. sekr. sąd. Justyna Frankowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 czerwca 2011r. sprawy ze skargi L. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] stycznia 2011r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę

Uzasadnienie

Sygnatura akt IV SA/Po 319/11

Uzasadnienie

Prezydent Miasta P. decyzją z dnia [...] września 2010r. nr [...] rozpoznając wniosek L. J. o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na terenie wydzielonej działki nr geod.[...] położonej w obrębie [...] w P., przy ul.[...] odmówił ustalenia warunków zabudowy.

W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że pozostała po wydzieleniu nieruchomości objętej wnioskiem działka, na której znajduje się obecnie budynek mieszkalny, miałaby posiadać dostęp do drogi publicznej, poprzez tzw. "sięgacz" o szerokości 3,0 m. Tak zaprojektowany dostęp do drogi publicznej, nie jest zgodny z par 14 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W/w przepis stanowi, że do budynków należy zapewnić dojście i dojazd, przy czym szerokość tylko jezdni (czyli dojazdu) musi wynosić min 3,0m. Wnioskodawca nie zapewnił więc dojścia. Dla ciągu wspólnego, służącego jako dojście i dojazd, szerokość nie może być mniejsza niż 4,5m. A zatem pomimo, iż analiza wykazała, że spełnione zostały w zakresie wymagań art.61 ust.1 pkt 2, 3, 4 i 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, to nie został spełniony jeden z pięciu warunków niezbędnych do określenia warunków zabudowy, a mianowicie pkt 1 art.61 ust.1 tejże ustawy. Organ podkreślił, że zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. nr 80 poz. 717 z późn. zm.) wydanie żądanej decyzji jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia warunków określonych w punktach od 1 do 5 art. 61 ust. 1. Omawiając niezgodność z punktem 1 organ wskazał, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku gdy "co najmniej jedna z sąsiednich działek, dostępnych z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00