Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Ol 362/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant Sekretarz sądowy Grzegorz Knop po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, iż decyzją z dnia "[...]", nr "[...]", wydaną z upoważnienia Burmistrza Miasta - Kierownik Działu Świadczeń i Obsługi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odmówił przyznania M. M. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad matką W. Ś. Z ustaleń organu wynika, iż wnioskodawczyni jest zarejestrowana

w Powiatowym Urzędzie Pracy jako bezrobotna bez prawa do zasiłku. M. M. nie podejmuje pracy z uwagi na zły stan zdrowia rodziców, którzy oboje posiadają orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. Organ przyznał, że rodzice nie są w stanie opiekować się sobą wzajemnie, a wszystkie czynności związane z opieką nad rodzicami spoczywają tylko na wnioskodawczyni. Mimo powyższego organ uznał jednak, że nie może przyznać świadczenia z uwagi na bezwzględnie wiążącą treść art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), który stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

W odwołaniu od powyższej decyzji M. M. zarzuciła, iż wydane orzeczenie jest krzywdzące i nieludzkie. Wskazała, że faktem jest, iż rodzice pozostają w związku małżeńskim, ale nie są w stanie opiekować się sobą wzajemnie. Podniosła, że rodzice są obciążeni wieloma chorobami, w tym mają problemy z samodzielnym poruszaniem się. W związku z tym potrzebują stałej opieki, którą odwołująca im zapewnia. Strona zaznaczyła, że od dziesięciu lat opiekuje się rodzicami i podporządkowała im całe swoje życie, i cieszy się z tego, że może im pomóc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00