Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 maja 2011 r., sygn. II SA/Wa 1661/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej, Sędziowie WSA Eugeniusz Wasilewski (spr.), Przemysław Szustakiewicz, Protokolant Asystent sędziego Łukasz Mazur, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2011 r. sprawy ze skargi R. P. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej i przeniesienia do rezerwy oddala skargę
Uzasadnienie
Minister Obrony Narodowej decyzją nr [...] z dnia [...] lipca 2010 r., wydaną na podstawie art. 157 § 1 i art. 158 § 1 pkt 1 k.p.a., po rozpatrzeniu wniosku [...] R.P. o stwierdzenie nieważności ostatecznej decyzji Ministra Obrony Narodowej nr [...] z dnia [...] grudnia 2008 r. w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej i przeniesienia do rezerwy, odmówił stwierdzenia nieważności kwestionowanej decyzji.
Do wydania decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Minister Obrony Narodowej w dniu [...] sierpnia 2007 r. wydał decyzję nr [...] o zwolnieniu z dniem [...] czerwca 2007 r. [...] R.P. z zawodowej służby wojskowej wskutek niewyznaczenia na stanowisko służbowe w czasie pozostawania w rezerwie kadrowej Ministra Obrony Narodowej, a po rozpoznaniu wniosku [...] o ponowne rozpatrzenie sprawy, decyzją nr [...] z dnia [...] września 2007 r., utrzymał w mocy powyższą decyzję.
Decyzje te stały się przedmiotem skargi R.P. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który prawomocnym wyrokiem z dnia 10 lipca 2008 r., sygn. akt II SA/Wa 2021/07, uchylił zaskarżone decyzje Ministra Obrony Narodowej, stwierdzając w uzasadnieniu wyroku, iż ostatnim dniem okresu pozostawania skarżącego w rezerwie kadrowej był dzień [...] września 2007 r., a zatem zwolnienie ze służby "z upływem okresu pozostawania w rezerwie kadrowej" mogło nastąpić dopiero w dniu [...] października 2007 r.