Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 maja 2011 r., sygn. III SA/Wa 2419/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Protokolant st. sekr. sąd. Iwona Mazek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2011 r. sprawy ze skargi A. T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę
Uzasadnienie
Skarżący - A. T., złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przedstawił następujące zdarzenie przyszłe: Skarżący jest wspólnikiem D. sp. z o.o. ("spółka z o.o."), w której posiada 1/3 udziałów. Podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. To samo dotyczy pozostałych dwóch wspólników. Siedziba spółki z o.o. i miejsce jej zarządu znajdują w Polsce, gdzie podlega ona nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółka z o.o., o kapitale zakładowym 51.000 zł, prowadzi działalność wyłącznie w zakresie najmu na cele biurowe nieruchomości użytkowej, stanowiącej jej jedyny majątek. Od 2001 r. jedynym najemcą jest przekształcona ze spółki jawnej w 2008 r. spółka komandytowa, w której wspólnikami są m.in. wspólnicy spółki z o.o. (oraz wspólnicy spółki jawnej - o ile dojdzie do przekształcenia). Spółka komandytowa prowadzi działalność w zakresie doradztwa prawnego (przychody i koszty z udziału w tej spółce jej wspólnicy rozliczają w ramach źródła przychodów "pozarolnicza działalność gospodarcza" w zeznaniu rocznym PIT-36L). Umowa najmu ze spółką komandytową będzie kontynuowana.
Nabycie nieruchomości spółka z o.o. sfinansowała z pożyczek uzyskanych od wspólników. Wartość netto nieruchomości dla celów podatkowych (z uwzględnieniem amortyzacji) jest większa niż wartość kapitału zakładowego spółki z o.o. Amortyzację nieruchomości ujmowano w ciężar kosztów uzyskania przychodu tej spółki. Przy nabyciu nieruchomości w 2001 r. spółka z o.o. odliczyła podatek od towarów i usług; a po 30 kwietnia 2004 r. nie dokonywała ulepszeń nieruchomości w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Na koniec 2009 r. spółka z o.o. wykazała zysk, który został w całości przeznaczony uchwałą zgromadzenia wspólników spółki na rozliczenie strat z lat ubiegłych.