Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Wr 204/11

Termin "stypendium" użyte w treści art. 21 ust. 1 pkt 23b lit. a) updof należy rozumieć jako pomoc finansową w postaci okresowego świadczenia (głównie) pieniężnego spełnianego na rzecz oznaczonej osoby i mające na celu wspieranie jej działań służących m.in. zdobywaniu wiedzy, twórczości naukowej, realizacji badań naukowych. W pojęciu tym mieści się stypendium podoktoranckie udzielone przez Japońskie Towarzystwo Wspierania Nauki stronie skarżącej. Strona skarżąca jednak będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych jedynie w części stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryka Łysikowska, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca), Protokolant Ewelina Bedyńska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2011 r. przy udziale - sprawy ze skargi J. G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (Dyrektora Izby Skarbowej w P.) z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem zaskarżenia jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia [...] września 2010r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. Przedmiotowa interpretacja zapadła na tle następującego stanu faktycznego. Strona skarżąca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Jest zatrudniona na umowę o pracę przez uniwersytet jako pracownik naukowy i posiada tytuł doktora nauk chemicznych. Dzięki współpracy uniwersytetu z różnymi instytucjami zagranicznymi, strona skarżąca miała możliwość przystąpienia do różnych projektów realizowanych w ramach programów współpracy. Jednym z towarzystw, które współpracuje z uniwersytetem jest A (dalej: A). W 2008r. i 2009r. strona skarżąca wzięła udział w konkursach realizowanych przy udziale A. Strona skarżąca była współautorem dwóch projektów, które umożliwiły mu wyjazd na dwa stypendia zagraniczne do Japonii w celu przeprowadzenia prac badawczo-naukowych. Obecnie strona bierze udział w 18 miesięcznym podoktorskim stypendium dla zagranicznych naukowców. Według postanowień wynikających z wiążącej wnioskodawcę umowy o staż podoktorski, A zapewnia stronie środki finansowe (stypendium), które są przeznaczone na koszty utrzymania i pobytu w Japonii. Badania naukowe wykonywane są przez stronę skarżącą pod zwierzchnictwem japońskiego profesora. Obecnie strona skarżąca przebywa na półtorarocznym stażu naukowym, który rozpocznie się 16 października 2009r. W trakcie pobytu w Japonii, A zapewnia stronie środki niezbędne do utrzymania się w trakcie prowadzonych przez nią badań w postaci: 1/ jednorazowej wypłaty na wydatki związane z przybyciem na staż; 2/ środki na wydatki związane z podróżami krajowymi w ramach prowadzonych przez stronę badań naukowych, np. konferencje naukowe; 3/ środki na utrzymanie płacone co trzy miesiące. Dodatkowo A zapewnia stronie ubezpieczenie od wypadków i choroby oraz opłaca przelot z i do kraju jego rezydencji. Pierwszy pobyt (roczny) miał miejsce w okresie od 1 sierpnia 2008r. do 31 lipca 2009r. a umowa stypendialna zawierała prawie identyczne postanowienia, z tym wyjątkiem, że środki na utrzymanie płacone były co miesiąc. Jednocześnie strona skarżąca nadal jest zatrudniona na uniwersytecie, gdzie obecnie przebywa na bezpłatnym urlopie naukowym. W kraju posiada on rodzinę: żonę i 2 dzieci. Dotychczas strona rozliczała się w kraju na zasadach ogólnych wynikających z umowy o pracę składając PIT-37. Ponadto A w wytycznych programowych określa naturę wsparcia finansowego w następujący sposób : "jako agencja fundująca, A dostarcza pomocy finansowej niezbędnej do wsparcia pobytu stypendystów A w Japonii w celu prowadzenia działalności naukowej. A nie zatrudnia stypendystów. Dlatego otrzymane pieniądze w ramach stypendium, nie są pensją wynagrodzeniem, więc nie są przedmiotem opodatkowania w Japonii".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00