Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Wr 324/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Sędziowie Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Protokolant Aleksandra Słomian, po rozpoznaniu w dniu 15 kwietnia 2011 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi T. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działający w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz T. S. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna wydana w dniu [...] października 2010 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów dotycząca wykładni przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od fizycznych (tekst jednolity z 2010 r. Dz. U. Nr 51, poz. 307 ze zm., dalej u.p.d.o.f.).

Jak wynikało z akt sprawy pismem z dnia 28 lipca 2010 r. skarżący T. S. wystąpił o dokonanie interpretacji przepisów ww. ustawy w zakresie skutków podatkowych wniesienia akcji do spółki osobowej.

Przedstawiając stan faktyczny podał, że jako akcjonariusz spółki akcyjnej wniósł aportem do nowopowstałej spółki komandytowo-akcyjnej akcje spółki kapitałowej w zamian za objęte akcje spółki osobowej.

Na tym tle sformułował pytanie czy taka czynność skutkować będzie powstaniem przychodu do opodatkowania.

Przedstawiając własną ocenę stwierdził, że w opisanym stanie faktycznym nie wystąpi przychód podlegający opodatkowaniu. Wskazując na przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. określający przychody z kapitałów pieniężnych w postaci nominalnej wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni, objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci, niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana cześć, stwierdził, że dotyczy on jedynie wkładów do spółek kapitałowych, zaś takiego statusu nie posiada spółka komandytowo-akcyjna. Jednocześnie na gruncie u.p.d.o.f. brak innych przepisów, mogących stanowić podstawę opodatkowania opisanego zdarzenia, zaś źródła przychodów winny być precyzyjnie wskazane w ustawie podatkowej. Na poparcie swojego stanowiska powołał szereg interpretacji indywidualnych Ministra Finansów oraz obszerny fragment uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 9 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Bd 69/10, gdzie stwierdzono, że wniesienie nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie ma charakteru odpłatnego, ponieważ ani komplementariusz, ani komandytariusz nie uzyskują od spółki żadnego ekwiwalentu w postaci zapłaty ceny nabycia, w zamian za wniesienie wkładu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00