Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2011 r., sygn. V SA/Wa 347/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Michał Sowiński, Sędzia WSA - Piotr Kraczowski, Sędzia WSA - Mirosława Pindelska (spr.), Protokolant - Małgorzata Broniarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2011r. sprawy ze skargi J. W. O.- Firma [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia ... grudnia 2010r. nr ... w przedmiocie retrospektywnego zaksięgowania kwoty długu celnego oraz określenia kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi złożonej przez J. W. O. Firma Handlowa B. (zwany dalej: skarżącym) jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w W. z ... grudnia 2010 r. nr ..., utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego ... w W. nr ... z ... października 2010 r.

Zaskarżone orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym.

Zgłoszeniem celnym SAD nr ... z ... listopada 2007 r. skarżący zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar określany jako "artykuły dekoracyjne bożonarodzeniowe" w ilości 217 kartonów, taryfikując go do pozycji 9505 (kod TARIC 9505 10 90 00) z konwencyjną stawką celną w wysokości 2,7% i stawką podatku VAT w wysokości 22%. Do zgłoszenia celnego załączono fakturę nr ... z ... września 2007 r., w której sporne sztuczne kwiaty i wyroby z nich określono jako: bukiety i kule z poinsettii oraz bożonarodzeniowe stroiki i piki ze sztucznych kwiatów.

Powyższe zgłoszenie celne zostało przyjęte jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 62 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (WKC), co spowodowało z mocy prawa objęcie towaru procedurą dopuszczenia do obrotu oraz określenie należności celnych i kwoty podatku VAT.

Na skutek wątpliwości powstałych w wyniku kontroli postimportowej ww. zgłoszenia celnego przeprowadzonej w trybie art. 78 ust. 2 WKC, organ celny I instancji postanowieniem z ... września 2009 r. wszczął z urzędu postępowanie celno - podatkowe w zakresie dotyczącym określenia klasyfikacji taryfowej, stawki celnej i wysokości cła oraz określenia kwoty podatku VAT w przedmiotowym zgłoszeniu celnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00