Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Wa 310/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Gdesz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2010 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. M. , R. M., P. M. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] grudnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty za nieruchomość pozostawioną poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oddala skargę.
Uzasadnienie
I. Stan faktyczny
1. Wnioskiem z dnia 23 grudnia 1988 r. L. M. zwrócił się do Urzędu Miejskiego w G. o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez J. M. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej położonej w miejscowości P., powiat [...] woj. w. Analogiczny wniosek złożył w dniu 9 grudnia 2008 r. M. M. , R. M. , M. M. , M. A. , E. M, L. M., P. M. , a także w dniu 31 grudnia 2008 r. J. M. .
2. Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] września 2010 r. nr[...] , odmówił potwierdzenia na rzecz L. M. , J. M., M. M., R. M., M. M., P. M., M. A., J. M., A. M., S. M., M. M. oraz A. D. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez J. M. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej położonej w miejscowości P. powiat [...] woj. w. Organ uznał, że nie można uznać, że J. M. opuścił byłe terytorium byłej RP w związku z II Wojną Światową, co oznacza, że nie został spełniony konieczny warunek określony w art. 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 169, poz. 1418 ze zm.; dalej powoływana jako ustawa o prawie do rekompensaty). Organ ustalił, że J. M. repatriował się na obecne terytorium RP w dniu [...] kwietnia 1958 r. wraz z żoną W. oraz synem L. na podstawie umowy z dnia 25 marca 1957 r. zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w sprawie terminu i trybu dalszej repatriacji z ZSRR osób narodowości polskiej. Z zeznań świadków: S. M. z dnia [...] sierpnia 2010 r. oraz Z. L. z dnia [...] sierpnia 2010 r. wynika, że gospodarstwo J. M. zostało przejęte przez kołchoz. Główną zaś przyczyną repatriacji rodziny M. była "postępująca kolektywizacja i związane z tym represje władz sowieckich" oraz "bieda, (...) bo nie dość, że pozabierali ziemie do kołchozów, to gnali tam do pracy" (dowód: protokół przesłuchania w charakterze świadka S. M. z dnia [...] sierpnia 2010 r., k. 244 oraz protokół przesłuchania w charakterze świadka Z. L. z dnia [...] sierpnia 2010 r., k.245).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right