Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Wa 2260/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Przemysław Żmich Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Dargas (spr.) Sędzia WSA Marta Kołtun-Kulik Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Krynicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2010 r. nr [...] Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] maja 2010 r.
nr [...], odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...].
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny:
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] lutego 2009 r.
nr [...] odmówił stwierdzenia nabycia przez Gminę Miejską W. własności nieruchomości położonej w W. przy ul. [...], oznaczonej w ewidencji gruntów obrębu K. jako działki
nr [...].
Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r.
nr [...] uchyliła powyższą decyzję i stwierdziła nabycie z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminę Miejską W. prawa własności w/w nieruchomości.
Skargę na przedmiotowe rozstrzygnięcie złożyła [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W., którą to skargę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 21 lipca 2009 r. sygn. akt I SA/Wa 1100/09 odrzucił z uwagi na wniesienie jej z uchybieniem terminu.
[...] sp. z o.o. z siedzibą w W. wniosła o stwierdzenie nieważności decyzji Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...].
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpatrując powyższy wniosek wskazał, iż materialnoprawną podstawę kwestionowanej decyzji stanowił art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191 ze zm.), w myśl którego mienie ogólnonarodowe (państwowe) należące do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego, przedsiębiorstw państwowych, dla których te organy pełnią funkcję organu założycielskiego oraz zakładów i innych jednostek podporządkowanych tym organom, stają się w dniu wejścia w życie tej ustawy tj. w dniu 27 maja 1990 r. z mocy prawa mieniem właściwych gmin. Minister podkreślił, że decydujące znaczenie dla komunalizacji następującej z mocy prawa ma stan faktyczny i prawny mienia ogólnonarodowego istniejący w dacie wejścia w życie w/w ustawy.