Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 6 kwietnia 2011 r., sygn. II SA/Sz 196/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosława Włodarczak-Siuda, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.), Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Protokolant Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi H. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta [...], powołując się na art. 17 oraz art.3 pkt 11 w zw.
z art.20 ust.3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U.
Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.), decyzją z dnia [...] nr [...] odmówił przyznania H.K. świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną osobą I.K. W uzasadnieniu decyzji organ zacytował art.17 ust.1 ww. ustawy i stwierdził, że H.K. nie spełnia wymienionych w nim warunków.
Od powyższej decyzji odwołanie wniosła H.K. zarzucając rozstrzygnięciu organu I instancji niezgodność z prawem, bowiem organ nie uwzględnił nowelizacji przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych. Skarżąca podniosła przede wszystkim, iż składając wniosek o świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad ciotką była przekonana, że skoro I.K., która nie była nigdy zamężna i nie ma dzieci, jest osobą całkowicie niepełnosprawną i do tego ubezwłasnowolnioną (odwołująca się została ustanowiona jej opiekunem prawnym ), to winno jej zostać przyznane wnioskowane świadczenie. Musiała zwolnić się z pracy, bowiem nie była w stanie sprawować opieki nad ciotką.
Decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...]utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
Kolegium ustaliło, iż I.K. posiada orzeczenie Powiatowego Zespołu
do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w [...] z dnia [...] orzekające o znacznym stopniu niepełnosprawności z koniecznością stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.