Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 czerwca 2012 r., sygn. III SA/Gd 246/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Felicja Kajut ( spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jacek Hyla Sędzia WSA Alina Dominiak Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Hanna Tarnawska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 20 lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy [...] z dnia 24 maja 2011 r. nr [...].
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 12 maja 2011 r. M. K. zwrócił się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad ojcem K. K., posiadającym znaczny stopień niepełnosprawności. Do przedmiotowego wniosku dołączone zostały m.in. kserokopie orzeczeń o znacznym stopniu niepełnosprawności rodziców, tj. J. i K.
Decyzją z dnia 24 maja 2011 r. znak [...] działający z upoważnienia Wójta Gminy Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej odmówił wnioskodawcy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że wnioskodawca jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 27,1495 ha. Jest żonaty, mieszka wraz z rodzicami J. (lat 85) i K. (lat 88), którzy posiadają orzeczenia o znaczny stopniu niepełnosprawności i wymagają stałej długotrwałej opieki innych osób w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. W związku z tym, że ojciec wnioskodawcy pozostaje w związku małżeńskim, organ uznał, że wnisokodawcy świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje.
W odwołaniu od w/w decyzji M. K., wnosząc o uchylenie wydanego rozstrzygnięcia podniósł, że matka - żona osoby wymagającej opieki, także posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Schorzenia rodziców nie pozwalają na to, aby sprawowali oni nad sobą opiekę wzajemnie. Zamieszkuje razem z rodzicami. Z żoną prowadzą gospodarstwo rolne, zaś pozostałe rodzeństwo ze względu na inne miejsce zamieszkania i aktywność zawodową nie są w stanie zapewnić odpowiedniej opieki rodzicom. W ocenie strony odmowa przyznania świadczenia pielęgnacyjnego tylko i wyłącznie z tego względu, że rodzice są w związku małżeńskim jest krzywdząca.