Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 14 listopada 2012 r., sygn. II SA/Go 786/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.) Protokolant sekr. sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2012 r. sprawy ze skargi M.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzająca ją decyzję Burmistrza Miasta z dnia [...] roku nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. .
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] maja 2012 r. M.B. złożył w Urzędzie Miejskim wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad chorą siostrą jego babki - W.A..
Decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r., Nr [...] Zastępca Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych, działający z upoważnienia Burmistrza Miasta odmówił M.B. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad siostrą babki W.A., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
W motywach swojego rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że M.B. sprawuje opiekę nad siostrą swej babki - W.A., która legitymuje się orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności z dnia [...] kwietnia 2012 r., nr [...] o znacznym stopniu niepełnosprawności na stałe. Z jego treści wynika, że wymaga stałej opieki innej osoby. Organ wskazał również, iż W.A. jest panną, nie ma własnych dzieci, które mogłyby sprawować nad nią opiekę. Ponadto wskazał, że skarżący M.B. uczy się w liceum ogólnokształcącym w systemie zaocznym (weekendowym), nie pracuje, a źródłem jego utrzymania jest renta rodzinna po zmarłej matce G.B..
Wskazując na treść art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne przysługuje innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ciąży obowiązek alimentacyjny, organ uznał, że brak jest podstaw do przyznania stronie wnioskowanego świadczenia. Analizując regulacje kodeksu rodzinnego