Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 marca 2011 r., sygn. III SA/Wr 905/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marcin Miemiec (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankowska-Szostak Sędzia WSA Maciej Guziński Protokolant Ewa Zawal po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 25 marca 2011 r. sprawy ze skargi R.B. na uchwałę Rady Miejskiej Z. Ś. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odwołania radnego z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Z. Ś. oddala skargę
Uzasadnienie
Uchwałą Nr [...] z dnia [...] r. Rada Miejska Z. Ś. odwołała na podstawie art. 19 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym radnego R. B. z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że działania radnego R. B. mają jedynie na celu antagonizowanie lokalnej społeczności. Przejawia się to w kierowaniu do organów ścigania różnego rodzaju zawiadomień o przestępstwach. Stwierdzono, że dezorganizuje to pracę organów samorządu oraz wpływa na ich negatywny wizerunek w oczach mieszkańców, nie licuje z godnością wykonywania funkcji wiceprzewodniczącego rady miejskiej i działa na szkodę lokalnej społeczności.
Dnia [...] r., powołując się na art. 101 ustawy o samorządzie gminnym, radny wezwał Radę Miejską do "usunięcia" powyższej uchwały. Powołał się na naruszenie jego interesu prawnego oraz na to, że uchwałę podjęto z rażącym naruszeniem prawa. Sesję Rady Miejskiej, na której podjęto zakwestionowaną uchwałę, zwołał bowiem przewodniczący rady, którego mandat powinien był wygasnąć z upływem 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania, gdyż w tym czasie nie zaniechał prowadzenia działalności gospodarczej na mieniu gminy.