Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 marca 2011 r., sygn. I SA/Wr 45/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędziowie Sędzia WSA Marek Olejnik, Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca), Protokolant Lucyna Barańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 marca 2011 r. przy udziale - sprawy ze skargi A. B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (Dyrektora Izby Skarbowej w P.) z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów (Dyrektora Izby Skarbowej w P.) z dnia [...] września 2010r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. We wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej zawarto następujący stan faktyczny.

Strona skarżąca jest wspólnikiem - komandytariuszem spółki komandytowej, w której wspólnikami komandytariuszami są osoby fizyczne, natomiast komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Strona skarżąca w ramach zmiany umowy spółki komandytowej, wniosła do tej spółki wkład niepieniężny w postaci przysługującego jej udziału we współwłasności praw autorskich do Oprogramowania. Udział w prawach autorskich, o których mowa powyżej, został ustalony w związku ze sfinalizowaniem prac twórczych nad wspólnym przedsięwzięciem (wraz z innymi osobami) w zakresie stworzenia ww. Oprogramowania. Strona skarżąca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą min. w zakresie oprogramowania, doradztwa w zakresie informatyki zarządzania urządzeniami informatycznymi, przetwarzania danych, zarządzania stronami internetowymi i in. prace twórcze, o których mowa, realizowane były przez stronę skarżącą indywidualnie, przy wykorzystaniu posiadanych umiejętności i doświadczenia. Pomimo, iż ustalenie stosunku współwłasności po sfinalizowaniu prac twórczych mocą stosownego porozumienia nastąpiło w ramach prowadzonej jednoosobowo działalności gospodarczej strony skarżącej. Niemniej jednak w okresie poprzedzającym wniesienie aportem ww. udziałów w prawach majątkowych strona skarżąca nie ponosiła kosztów związanych z ww. pracami twórczymi, a ustalony udział we współwłasności praw do oprogramowania nie stanowił środka trwałego ani wartości niematerialnej i prawnej. Wniesienie wkładu niepieniężnego, o którym mowa, do spółki komandytowej, z uwagi na przysługujący stronie skarżącej status czynnego podatnika VAT, zostało potraktowane jako czynność opodatkowana VAT. Konsekwencją wniesienia do spółki ww. aportu była m.in. zmiana umowy spółki komandytowej w zakresie określenia rodzaju i wartości wkładów wniesionych do spółki komandytowej przez Wnioskodawczynię. Źródłem wątpliwości strony skarżącej w analizowanym stanie faktycznym jest rozstrzygnięcie kwestii, czy wniesiony aport do spółki komandytowej obejmujący udział we współwłasności majątkowych praw autorskich do oprogramowania, rodzi po stronie strony skarżącej skutki na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wątpliwości w ww. zakresie zostały spowodowane analizą najnowszych interpretacji organów podatkowych w podobnych sprawach, a także orzecznictwa sądów administracyjnych, a skala rozbieżności interpretacyjnych wynikająca z ww. analizy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00