Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Opolu z dnia 25 marca 2011 r., sygn. I SA/Op 122/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Grzegorz Gocki po rozpoznaniu w dniu 25 marca 2011 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. w N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 28 października 2010 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2005 r. wskutek wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji postanawia: wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji

Uzasadnienie

Wnioskiem zawartym w skardze na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 28 października 2010 r., utrzymującej w mocy decyzję Burmistrza Nysy z dnia 24 marca 2010 r. określającą "A" sp. z o.o. w N. wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2005 r. w kwocie 283.062,80 zł, pełnomocnik spółki wniósł o wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu.

W uzasadnieniu wniosku podniósł, iż jednorazowa i natychmiastowa zapłata kwoty podatku określonego zaskarżoną decyzją przekracza możliwości finansowe Spółki. Ponadto, oprócz zobowiązania wynikającego z zaskarżonej decyzji organy podatkowe określiły Skarżącej zobowiązanie w tym samym przedmiocie za lata 2004, 2006-2008. Łączna kwota dochodzonych należności wynosi ponad 1.180.000 zł. W ocenie Spółki, podjęcie działań zmierzających do przymusowego wyegzekwowania tak znaczących kwot doprowadzi do całkowitej utraty płynności finansowej i dalszych negatywnych konsekwencji, które uniemożliwią Spółce normalne funkcjonowanie. Pełnomocnik podkreślił, iż spór o możliwość zastosowania wobec Skarżącej prawa do zwolnienia z podatku od nieruchomości trwa łącznie ponad 6 lat, w ciągu tego okresu pozostawała w stanie niepewności co do stanowiska organu, mimo, iż jej zdaniem, posiada ona pełne prawo do skorzystania z takiego zwolnienia. Konieczność poniesienia w obecnej chwili tak znaczących zobowiązań mogłoby doprowadzić do poważnych konsekwencji, z koniecznością zaprzestania dalszej działalności, zwolnień pracowników, a nawet ogłoszeniem upadłości włącznie. Podniósł pełnomocnik, iż w ostatnim roku obrotowym Spółka poniosła stratę na prowadzonej działalności gospodarczej, co wynikało z wyjątkowo trudnej sytuacji na rynku i ogólnoświatowego kryzysu. Pomimo niesprzyjających warunków Spółce udało się jednak osiągnąć znaczny poziom produkcji, dający obecnie zatrudnienie około 100 pracownikom, obecnie trwają też działania zmierzające do uzyskania dodatniej rentowności na działalności gospodarczej. Zaznaczyła, iż przy dalszej realizacji działań restrukturyzacyjnych istnieją realne szanse na osiągnięcie dodatniego wyniku Spółki, a w związku z tym podtrzymanie działalności produkcyjnej i utrzymanie miejsc pracy, co dla Powiatu Nyskiego przy znacznym poziomie bezrobocia jest bardzo istotne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00