Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 marca 2011 r., sygn. II SA/Kr 163/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Zimmermann Sędziowie : Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędzia WSA Mariusz Kotulski Protokolant : Teresa Jamróz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2011 r. sprawy ze skargi M.M.-K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 15 stycznia 2001r., nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji
Uzasadnienie
K. G. złożyła wniosek o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji pod nazwą: stacja paliw na propan - butan w B. planowaną do realizacji na działce l.kat. "1", obejmującej budowę dwóch zbiorników po [...] litrów, wykonanie instalacji technologiczno - paliwowych z uwzględnieniem hermetyzacji, parking na samochody, pas zieleni izolacyjnej ograniczającej transport spalin na tereny przyległe.
Wójt Gminy B. decyzją z dnia 16.10.2000r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 104 kpa oraz art. 40 ust. 1 i 3 i art. 42 ustawy z dnia 7.07.1994r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 89, poz. 415), a także na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy B. uchwalonego przez Gminną Radę Narodową w B. uchwałą Nr VIII/33/89 z dnia 19 grudnia 1989r. (Dz. Urz. Woj. Katowickiego Nr 1/90, poz. 45), ustalił warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla wnioskowanej inwestycji.
W uzasadnieniu Wójt wskazał, że przedmiotowa działka leży na terenie przeznaczonym pod tereny ulic układu podstawowego klasy głównej tranzytowej z jednym pasem ruchu w pasie 17 m od strony północnej (oznaczenie 02 Gt 1/2 Nr 780), zaś pozostała część działki leży na terenie przeznaczonym pod zabudowę zagrodową oraz mieszkalnictwo rodzinne o niskiej intensywności zabudowy, gdzie istnieją adaptowane zespoły mieszkaniowe na działkach siedliskowych oraz zabudowa jednorodzinna (oznaczenie A 27 MRMN). Wójt określił, że planowana inwestycja winna być zlokalizowana na terenie przeznaczonym pod tereny komunikacyjne w pasie 17 m od strony północnej działki, zaś wszystkie działania budowlane winny być bezwzględnie podporządkowane zasadom obowiązującym obiekty lokalizowane w granicach Zarządu Jurajskich Parków Krajobrazowych dotyczącym formy architektonicznej, materiałów budowlanych i ochrony środowiska.