Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 marca 2011 r., sygn. I SA/Kr 1785/10

 

Sygn. akt I SA/Kr 1785/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 15 marca 2011r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Grażyna Firek (spr.), Sędziowie: WSA Paweł Dąbek, WSA Ewa Michna, Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2011r., sprawy ze skargi Gminnej Spółdzielni "S" w G., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia 25 sierpnia 2010r. Nr [...], w przedmiocie zwrotu nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 1998-1999., I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana do chwili uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 5.617zł (pięć tysięcy sześćset siedemnaście złotych).

Uzasadnienie

Po dwukrotnym uchyleniu poprzednich decyzji przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Wójt Gminy decyzją z dnia 26 lutego 2003 roku, znak [...] określił Gminnej Spółdzielni "S" w G. wysokość zaległości w podatku od nieruchomości za lata 1998 i 1999. W wyniku odwołania, wniesionego przez podatnika, Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 20 czerwca 2003 roku, znak [...] utrzymało w mocy opisaną decyzję wójta Gminy.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało zaskarżone przez Gminna Spółdzielnia "S" do Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie. Wyrokiem z 21 kwietnia 2006 roku, sygn. akt I SA/Kr 1594/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie - który stał się właściwy do rozpoznania skargi wskutek reformy sądownictwa administracyjnego - uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy decyzją z dnia 26 lutego 2003 roku, znak [...].

U podstaw wyroku legło ustalenie przez sąd, iż organy naruszyły przepisy postępowania. Wytknięto między innymi, że rozstrzygnięcie nastąpiło bowiem w sprawie określenia wysokości zaległości w podatku od nieruchomości za lata 1998 i 1999 mimo, iż wcześniej dotyczyło innego zakresu przedmiotowego (odsetek od zaległości za cztery kolejne lata podatkowe) a o umorzeniu postępowania w pozostałym zakresie nie orzeczono. Sąd wskazał także, iż organ pierwszej instancji wydając decyzję w dniu 26 lutego 2003 roku winien zastosować przepisy obowiązujące w dacie orzekania. Zgodnie bowiem z dyspozycją art. 22 § 1 ustawy z dnia 12 września 2002 roku o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa...(Dz.U. nr 169 poz. 1387) do spraw wszczętych a nie zakończonych przez organy podatkowe pierwszej instancji przed dniem jej wejścia w życie tj. przed 1 stycznia 2003 roku stosuje się przepisy ordynacji podatkowej w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą. Zasadniczej zmianie uległ art. 21 § 3 o.p. i po 1 stycznia 2003 roku nie było więc dopuszczalne wydanie w takiej sytuacji decyzji określającej wysokość zaległości podatkowej - z powołaniem na cytowany przepis - jak to uczynił organ pierwszej instancji. Sąd wskazał również, że z dniem 1 stycznia 2003 roku zmianie uległy zasady obliczania i uiszczania odsetek za zwłokę, które w zmienionym stanie prawnym nalicza podatnik a nadto zasady zaliczania dokonanych wpłat na poczet zaległych zobowiązań podatkowych. Zmiany te znacznie skomplikowały możliwość prawidłowego rozstrzygnięcia w tej sprawie, lecz w ocenie sądu przyczyną takiego stanu rzeczy jest błędne działanie organu podatkowego pierwszej instancji, który w odpowiednim czasie zaniechał - między innymi - wydania postanowienia o zaliczeniu dokonanej przez podatnika wpłaty, do czego zobowiązywał obowiązujący wówczas przepis art. 273 o.p. Wojewódzki Sąd Administracyjny wyraźnie wskazał, iż konsekwencje tych działań nie mogą obciążać podatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00