Orzeczenie
Wyrok WSA w Kielcach z dnia 23 marca 2011 r., sygn. II SA/Ke 76/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka (spr.), Sędzia WSA Jacek Kuza, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Małgorzata Rymarz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 marca 2011r. sprawy ze skargi A.S. na decyzję- rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie obniżenia dodatku służbowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku
Uzasadnienie
II SA/Ke 76/11
UZASADNIENIE
Rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] Komendant Wojewódzki Policji , na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 127 § 2 kpa, po rozpatrzeniu odwołania A. S., utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji w S. z dnia 14 października 2010r. obniżający A.owi S. z dniem 31 października 2010r. dodatek służbowy o 30% otrzymywanej stawki tj. do kwoty 189 zł miesięcznie.
Organ II instancji podniósł, że w odwołaniu od opisanego na wstępie rozkazu personalnego Komendanta Powiatowego Policji w S., A. S. zarzucił naruszenie prawa materialnego poprzez zastosowanie błędnej wykładni art. 121 ust. 1 i 2 ustawy o Policji oraz bezprawne zastosowanie art. 108 kpa.
Zainteresowany wyjaśnił, iż w dniu 17 października 2009 roku na terenie S. został napadnięty, w wyniku czego doznał poważnych obrażeń ciała
w postaci rozległego i ciężkiego stłuczenia głowy z bardzo licznymi złamaniami kości twarzy i czaszki. Powyższe spowodowało, iż był dwukrotnie operowany w szpitalu specjalistycznym w R.. W kwietniu 2010 roku powrócił do służby, jednakże stan jego zdrowia nie pozwalał mu na jej dalsze pełnienie. W lipcu 2010 roku został skierowany przez Komendanta Powiatowego Policji w S. do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej celem określenia jego stanu zdrowia. Zdaniem skarżącego, Komendant wydając rozkaz o obniżeniu mu dodatku służbowego oparł się na błędnych przepisach, bowiem nielogicznym jest ocenianie policjanta podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w służbie z powodu choroby. Ponadto, Komendant wszedł w kompetencje MSWIA, gdyż na podstawie art. 121 ust. 2 ustawy o Policji tylko minister w porozumieniu z ministrem pracy w drodze rozporządzenia może w całości lub w części ograniczyć wypłatę niektórych dodatków w razie choroby. Odwołujący się nie zgodził się również z nadaniem decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, gdyż rozkaz personalny nr [...] Komendanta Powiatowego Policji w S. nie spełnia warunku niezbędności decyzji, a zwłoka w jego wykonaniu nie zagraża dobrom chronionym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right