Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 9 marca 2011 r., sygn. II SA/Go 53/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2011 r. sprawy ze skargi S.Z. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
1. Wnioskiem z dnia [...] marca 2010 r. S.Z., na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. Nr 88, poz. 1071 ze zm., powoływanej dalej jako k.p.a.), wystąpiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o stwierdzenie nieważności decyzji Wójta Gminy z dnia [...] sierpnia 1990 r. nr [...] o ustaleniu lokalizacji inwestycji polegającej na budowie sieci gazowej we Wsi [...] jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa. Wnioskodawczyni wskazała, iż powyższa decyzja została wydana z naruszeniem następujących przepisów:
- art. 43 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 lipca 1984 r. o planowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 17, poz. 99 ze zm.) poprzez nieokreślenie linii rozgraniczających inwestycji i warunków technicznych realizacji inwestycji;
- art. 43 ust. 4 wskazanej ustawy w zakresie wymagań ochrony interesów osób trzecich - brak takiego rozstrzygnięcia w decyzji;
- art. 140 Kodeks cywilnego (dalej k.c.);
- art. 107 k.p.a. w zakresie rozstrzygnięcia decyzji, gdyż zdaniem wnioskodawczyni wadliwie zostało określone rozstrzygnięcie decyzji, które ogranicza się tylko do określenia rodzaju inwestycji bez określenia działek, na których zaprojektowana została trasa gazociągu. Brak uzasadnienia faktycznego i prawnego.
W uzasadnieniu wniosku podała, że kwestionowana decyzja zgodnie z wyjaśnieniami uzyskanymi od Wójta Gminy, była podstawą do realizacji inwestycji przez działkę oznaczoną numerem ewidencyjnym gruntu [...] wchodzącą w skład gospodarstwa rolnego położonego w miejscowości [...], którego jest współwłaścicielką na mocy postanowienia Sądu Rejonowego z dnia [...] marca 1979 r. o stwierdzeniu nabycia spadku po jej ojcu - B.G.. Zgodnie z powyższym postanowieniem udział spadkodawcy w gospodarstwie rolnym w miejscowości [...] dziedziczyły z ustawy: żona J.G. oraz córki U.K. i S.Z. - po 1/3 części. Ponadto wnioskodawczyni wskazała, że jej matka J.G. zmarła w dniu [...] grudnia 1989 r., a na rzeczonym gospodarstwie zamieszkuje siostra - U.K. wraz ze swoją rodziną, która do dnia dzisiejszego nie przeprowadziła postępowania spadkowego po zmarłej matce. Nie miała więc prawa, zdaniem S.Z., do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z gospodarstwem, w tym do udzielenia jakichkolwiek zgody na realizację inwestycji.