Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 marca 2011 r., sygn. II SA/Bd 1437/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędziowie: sędzia WSA Renata Owczarzak sędzia WSA Grażyna Malinowska - Wasik (spr.) Protokolant Magdalena Tambelli po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 marca 2011r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego 1. oddala skargę, 2. przyznaje na rzecz adwokat K. R. - C. kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) złotych, tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. utrzymało w mocy decyzję z dnia [...] Nr [...], którą Zastępca Kierownika Rejonowego Ośrodka Pomocy Społecznej S., działając z upoważnienia Prezydenta Miasta B., w wyniku rozpatrzenia wniosku M. G. z dnia 10 maja 2010 r., zmodyfikowanego w dniu 26 maja 2010 r., o pomoc finansową na zakup okien do kuchni i dużego pokoju oraz ich montaż, a także o pomoc finansową w zapłacie należności z tytułu użytkowania mieszkania, na podstawie art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2009 r., Nr 175, poz. 1362 ze zm.), odmówił przyznania wnioskodawcy pomocy w formie zasiłku celowego, z powodu ograniczonych środków.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, iż zasiłek celowy, o którym mowa w art. 39 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej może być przyznany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej. Przyznanie tego świadczenia nie jest jednak obligatoryjne, w związku z czym nawet spełnienie przez stronę ustawowych kryteriów, nie oznacza obowiązku jego przyznania. Potrzeby bowiem osób i rodzin korzystających z pomocy społecznej powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej, które są uwarunkowane przeznaczonymi przez gminę na ten cel środkami pieniężnymi. Osoby ubiegające się o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej muszą więc liczyć się z tym, że nie każdy ich wniosek i nie w pełnym zakresie zostanie uwzględniony, gdyż rodzaj, forma i rozmiar świadczenia muszą być odpowiednie nie tylko do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy, ale również do możliwości finansowych organu.