Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 lutego 2011 r., sygn. II SA/Wr 749/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Julia Szczygielska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędzia WSA Anna Siedlecka Protokolant asystent sędziego Aleksandra Siwińska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 lutego 2011 r. sprawy ze skargi Spółki A w W. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę obejmującego realizację osiedla domków jednorodzinnych I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; III. zasądza od Wojewody D. na rzecz strony skarżącej kwotę 500 zł (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowoadministracyjnego
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Spółki A w W. wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu jest decyzja Wojewody D. z dnia [...]r., Nr [...], którą na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. - po rozpatrzeniu odwołania strony skarżącej od decyzji Prezydenta W. z dnia [...] r., Nr [...] zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej Spółce B w L.P. pozwolenia na budowę obejmującego realizację osiedla domków jednorodzinnych "[...]", we W. przy ul. [...] (z wyłączeniem sieci i przyłączy wod.-kan., zasilających linii kablowych), obręb M.W., AM-18, działka nr 4 - utrzymano w mocy decyzję organu I instancji.
Uzasadniając swe rozstrzygnięcie organ odwoławczy wskazał, że zasadnicze kryterium kognicji właściwych organów administracji publicznej w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę - w tym również organów odwoławczych - wyznacza treść art. 35 ust. 1 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.).
Dokładne i rzetelne ustalenie wymogów określonych w w/w przepisie ma o tyle doniosłe znaczenie, że w myśl art. 35 ust. 4 Prawa budowlanego w razie ich spełnienia oraz warunku określonego w art. 32 ust. 4 Prawa budowlanego (złożenie oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane), właściwy organ nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.