Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 lutego 2011 r., sygn. III SA/Wa 1380/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Anna Wesołowska, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Protokolant st. sekr. sądowy Iwona Mazek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lutego 2011 r. sprawy ze skargi A. N. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę
Uzasadnienie
A. N. - zwana dalej "Skarżącą", złożyła w dniu 12 listopada 2009 r. (data wpływu do Ministra Finansów - organ upoważniony Dyrektor Izby Skarbowej w W. Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w P.) wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. We wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny.
Skarżąca w 2008 r. zawarła umowę spółki komandytowej. Stosownie do postanowień tej umowy, wspólnikami spółki komandytowej są: L. oraz Skarżąca (komandytariusz). Wspólnicy wnieśli wkład pieniężny o wartości: 100.000 zł (Komplementariusz) oraz 10.000 zł (komandytariusz). Udział w zysku wspólników spółki komandytowej nie będzie miał związku z wysokością ich wkładu. Umowa spółki komandytowej przewiduje bowiem określony podział zysków. Udziały wspólników w zysku są nierówne i wynoszą: komplementariusz 10%, komandytariusz 90%. Ponadto z postanowień § 10 umowy spółki komandytowej wynika także, iż w stratach spółki uczestniczy wyłącznie Komplementariusz. Skarżąca nie uczestniczy zatem w stratach spółki komandytowej.
W związku z powyższym Skarżąca zadała pytanie, w jaki sposób należy dokonać podziału kosztów wygenerowanych przez spółkę komandytową pomiędzy jej wspólników w przypadku wystąpienia straty w spółce komandytowej?
Zdaniem Skarżącej, określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach. Umowa spółki stanowi, iż w stratach spółki uczestniczy wyłącznie komplementariusz. Wyłączenie na mocy umowy spółki komandytowej komandytariusza z udziału w stratach powoduje, iż w zakresie podatku dochodowego wspólnik nieuczestniczący w stratach nie partycypuje tym samym w stratach podatkowych. Należy więc uznać, iż w przypadku wystąpienia straty, koszty uzyskania przychodu przypadające na tego wspólnika nie mogą przekroczyć kwoty przypadającego na niego przychodu. Zatem w sytuacji osiągnięcia przez spółkę komandytową straty komandytariuszowi należy przypisać 90% przychodów, natomiast koszty podatkowe przypadające na tego wspólnika nie mogą przekroczyć kwoty przypadającego na niego przychodu. Z kolei drugiemu ze wspólników (komplemantariuszowi) w sytuacji osiągnięcia straty przez spółkę komandytową należy przypisać 10% przychodów oraz pozostałą część kosztów.