Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 lutego 2011 r., sygn. II SA/Rz 1092/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Maria Piórkowska Sędziowie WSA Robert Sawuła WSA Zbigniew Czarnik /spr./ Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 8 lutego 2011 r. sprawy ze skargi B. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...].

Uzasadnienie

W skardze z dnia [..] października 2010r. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. (dalej: "SKO") z dnia [..] września 2010 r., znak SKO-[...], utrzymującej w mocy decyzję Burmistrza S.M. z dnia [..] lipca 2010 r., znak ŚR.[...], o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, zarzucając jej naruszenie przepisów prawa materialnego (art. 17 ust. 1 i art. 17 ust.5 pkt 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych) i przepisów postępowania, a to art. 7, art. 77 i art. 6 k.p.a. skarżąca B.C. wniosła o uchylenie decyzji oraz zasądzenie kosztów postępowania.

Decyzję SKO wydało na podstawie art. 138 §1 pkt 1 k.p.a. i art. 17 ust.5 pkt 2a) ustawy o świadczeniach rodzinnych. SKO wskazało na prymat wykładni językowej nad innymi jej rodzajami, a stosując go z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit a) wynika bezwzględny zakaz przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego osobie wywiązującej się z obowiązku alimentacyjnego i sprawującej opiekę nad osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności, jeżeli ta pozostaje w związku małżeńskim. Okoliczność, że zarówno J.R. jak i jego żona M.R. legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności nie wywołuje skutków prawnych. SKO podało, że nie posiada kompetencji do orzekania o niezgodności przepisów z Konstytucją RP.

Ze stanowiskiem SKO nie zgodziła się B.C. W uzasadnieniu skargi podała, że jest córką J.R. i ciąży na niej względem ojca obowiązek alimentacyjny, natomiast matka skarżącej, a żona J.R. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, co uniemożliwia jej sprawowanie opieki nad mężem. Skarżąca powołała się na wskazane orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego (wyroki o sygn. akt P 27/07, P 41/07) oraz sądów administracyjnych dotyczących przedmiotowej problematyki. Wskazała, że literalne brzmienie przepisów nie zasługuje na akceptację, gdyż niejako wymusza na rodzicach skarżącej wystąpienie o rozwiązanie małżeństwa. Podkreśliła także, iż organy administracji winny wykładać przepisy w zgodzie z Konstytucją.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00