Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 19 padziernika 2011 r., sygn. II SA/Sz 929/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Strzelecka - Kuligowska, Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.), Protokolant Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 października 2011 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza z [...] r. Nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] działając z upoważnienia Burmistrza [...] odmówił przyznania M.S. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad H.B. Decyzja została wydana na podstawie art. 104 K.p.a., art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. Nr 105, poz. 11 z późn. zm.).

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, iż z poczynionych w toku postępowania ustaleń wynika, że wnioskodawczyni M.S. nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką (legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności)- H.B., nie ma również ustalonego prawa do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego oraz świadczenia przedemerytalnego, a także nie pobiera dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w zakresie korzystania z urlopu wychowawczego, ani świadczenia pielęgnacyjnego na inną osobę a nadto jest osobą na której ciąży obowiązek alimentacyjny. Dalej organ wywiódł, że H.B. pozostaje w związku małżeńskim, co stanowi przeszkodę ustawową w pozytywnym załatwieniu sprawy. Podkreślił, że bez znaczenia dla rozpoznawanej sprawy jest okoliczność, czy współmałżonek ze względu na własny stan zdrowia może sprawować opiekę nad żoną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00