Wyrok WSA w Krakowie z dnia 1 lutego 2011 r., sygn. I SA/Kr 1967/10
Sygn. akt I SA/Kr 1967/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 1 lutego 2011r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędziowie: WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.), WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 lutego 2011r., sprawy ze skargi Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. [...] w K., na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta K., z dnia 18 sierpnia 2010r. Nr [...], w przedmiocie podatku od nieruchomości, - s k a r g ę o d d a l a
Uzasadnienie
I SA/Kr 1967/10
UZASADNIENIE
W dniu 24 czerwca 2010 r. do Urzędu Miasta wpłynął wniosek Szpitala Miejskiego Specjalistycznego [...] o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 z późn. zm.).
We wniosku przedstawiono stan faktyczny, z którego wynika, że wnioskodawca, będąc samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej udziela świadczeń zdrowotnych w budynkach, do których przysługuje mu prawo użytkowania. Część pomieszczeń szpitalnych wykorzystywana jest na cele administracyjne, gospodarcze i socjalne, w których mieści się np. dyrekcja, służby pracownicze, księgowość, rozliczanie kontraktów z NFZ, zaopatrzenie, dział techniczny, dział zamówień publicznych i aparatury medycznej. Pomieszczenia te, zgodnie z odrębnymi przepisami, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zakładu opieki zdrowotnej.
Zdaniem wnioskodawcy do opisanych powyżej pomieszczeń powinna mieć zastosowanie preferencyjna stawka podatku od nieruchomości, wynikająca z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d cyt. powyżej ustawy. Z literalnego brzmienia przepisu wynika, że za pomieszczenia zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych należy uważać przede wszystkim pomieszczenia wykorzystywane faktycznie do udzielania świadczeń zdrowotnych, jednakże z uwzględnieniem faktu, że tzw. "pomocnicze" budynki czy pomieszczenia są ściśle związane z udzielaniem tych świadczeń. Zatem od budynków i pomieszczeń, w których nie są faktycznie wykonywane świadczenia zdrowotne, ale jest w nich prowadzona działalność ściśle związana z udzielaniem takich świadczeń, winna być stosowana taka sama stawka preferencyjna podatku od nieruchomości jak do budynków, w których te świadczenia są faktycznie udzielane. Przemawia za tym w opinii wnioskodawcy ścisły związek działalności administracyjnej i leczniczej oraz fakt, że bez odpowiednich pomieszczeń administracyjnych, gospodarczych i socjalnych wykonywanie świadczeń zdrowotnych w ogóle nie byłoby możliwe.