Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 sierpnia 2016 r., sygn. I SA/Gl 279/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędziowie WSA Paweł Kornacki (spr.), Teresa Randak, Protokolant Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz strony skarżącej kwotę 616 (sześćset szesnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
1. A spółka z o.o. w P. wniosła skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...]r., utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Miasta U. z dnia [...]r. określającą spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2010 r.
2. Zaskarżona decyzja została wydana na gruncie następującego stanu sprawy.
2.1. Postanowieniem z dnia [...] r. Burmistrz wszczął z urzędu postępowanie w sprawie określenia spółce wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2010 r., z uwagi na złożenie przez spółkę korekty deklaracji podatkowej. Przedmiotem wątpliwości organu była kwalifikacja przez podatnika w korekcie części budynku o powierzchni [...] m2 do kategorii budynki mieszkalne oraz zastosowanie wobec pozostałej części budynku o powierzchni [...] m2 stawki preferencyjnej dla budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
2.2. Decyzją z dnia [...]r., nr [...], Burmistrz określił spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości na 2010 r. kwalifikując całą powierzchnię użytkową budynków ([...]m2) posadowionych na gruncie o powierzchni [...]m2 - jako budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Odrzucił tym samym korektę deklaracji podatnika. Po pierwsze nie podzielił więc możliwości uznania części budynku o powierzchni [...] m2 za część mieszkalną budynku i opodatkowania tej części według stosownej stawki podatkowej dla takich budynków. W tej mierze w uzasadnieniu organ wskazał, że w wyniku oględzin budynku ustalono, że w budynku znajdują się lokale przeznaczone na mieszkanie dla rodziny jednego z pracowników, jednakże nie można uznać ich za lokale mieszkalne przy opodatkowaniu. Burmistrz przeprowadził postępowanie wyjaśniające w tym zakresie z udziałem organów administracji budowlanej i nie uzyskał dokumentacji pierwotnej, a podatnik także jej nie przedstawił. Na podstawie posiadanych dokumentów budowlanych (projekt nadbudowy, inwentaryzacja parteru) ustalono brak wydzielenia części mieszkalnej. Wobec powyższego Burmistrz wskazał, że stosownie do art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 520 ze zm. - dalej: p.g.k.) wiążące są dane z ewidencji gruntów i budynków, w której cały budynek zakwalifikowano do budynków o funkcji "inne niemieszkalne".