Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 stycznia 2011 r., sygn. II SA/Gl 799/10
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w stosunku do inwestycji zrealizowanej bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu możliwe jest wyłączenie przed wszczęciem lub w toku postępowania przed organem nadzoru budowlanego, którego przedmiotem jest legalizacja budowy obiektu budowlanego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Leszek Kiermaszek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Protokolant Referent - stażysta Marta Zasoń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi W. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy terenu 1. uchyla zaskarżoną decyzję i orzeka, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. na rzecz skarżącego kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
W dniu 12 maja 2009 r. do Urzędu Gminy L. wpłynął wniosek G. M. o wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla "odbudowanego stawu tak zwanego "A" z urządzeniami melioracji szczegółowej na działkach nr [...], [...], [...], [...] położonych w miejscowości Z. gm.L.". Wniosek powyższy został następnie ponowiony w piśmie z dnia 1 czerwca 2009 r., w którym G. M. wyjaśnił, że uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jest niezbędne z tego powodu, iż przed organem nadzoru budowlanego zainicjował postępowanie wznowieniowe dotyczące decyzji nakazującej przywrócenie do stanu poprzedniego terenu, na którym znajduje się staw wraz z urządzeniami piętrzącymi wodę. Zdaniem wnioskodawcy planowane zagospodarowanie terenu jest zgodne z dotychczasowym przeznaczeniem nieruchomości.
W piśmie procesowym z dnia 14 grudnia 2009 r. uczestnik postępowania W. K. sprzeciwił się wnioskowi. Autor pisma podniósł, że planowana inwestycja została objęta decyzją organu nadzoru budowlanego nakazującą rozbiórkę, która to decyzja, w wyniku rozpoznania skargi przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, stała się prawomocna. Zdaniem W. K. inwestycja G. M. jest sprzeczna z ustawą - Prawo wodne, czego dowodem jest decyzja Starosty [...] z dnia [...] r. ograniczająca bez odszkodowania pozwolenie wodnoprawne z dnia [...] r. nr [...]. Oprócz tego zamiarem inwestora jest uzyskanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu na działkach nr [...] i [...] stanowiących rów, będący własnością Skarbu Państwa. W istocie więc zabiegi G. M. zmierzają do zalegalizowania funkcjonowania stawu "A", a w tej sytuacji wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu stoi w sprzeczności z treścią art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.