Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 stycznia 2011 r., sygn. III SA/Gd 535/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak ( spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Anna Orłowska Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka Protokolant Starszy sekretarz sądowy Hanna Tarnawska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi M. D. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] z dnia 30 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie wydania zaświadczenia uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Komendanta Miejskiego Policji w [...]z dnia 19 lipca 2010 r. nr [...].
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 19 lipca 2010 r. nr [...] Komendant Miejski Policji na podstawie art. 219 k.p.a. odmówił wydania zaświadczenia potwierdzającego wykonywanie przez M. D. obowiązków służbowych, w trakcie których podejmował w każdym roku służby co najmniej 6 razy w ciągu roku czynności służbowe, w których istniało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia, ewentualnie innych czynności określonych w § 4 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, zgodnie z którym emeryturę podwyższa się o 0,5% podstawy wymiaru za każdy rok służby pełniony w warunkach szczególnie zagrażających życiu lub zdrowiu.
W oparciu o zebrany materiał dowodowy organ stwierdził, że wnioskodawca jedynie w 2007 r. uczestniczył co najmniej 6 razy w czynnościach, w których istniało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia. W tym zakresie organ w dniu 12 stycznia 2010 r. wydał stosowne zaświadczenie. W latach 2001-2006 i w 2008 r. funkcjonariusz podejmował mniej niż 6 razy w ciągu roku interwencje związane z zabezpieczeniem materiałów wybuchowych, wobec czego nie został spełniony wymóg wynikający z § 4 ust. 1 cytowanego rozporządzenia.