Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 stycznia 2011 r., sygn. III SA/Gd 579/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Felicja Kajut (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Jacek Hyla, Sędzia NSA Anna Orłowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Wioleta Gładczuk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi M. N. na postanowienie Komendanta Policji z dnia 28 września 2010 r. nr [...] w przedmiocie wydania zaświadczenia potwierdzającego pełnienie służby w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Komendanta Policji z dnia 27 sierpnia 2010 r. nr
Uzasadnienie
Raportem z dnia 4 maja 2010 r. młodszy aspirant M.N. (z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji) powołując się na art. 218 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej w skrócie k.p.a.), art. 14 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2004 r. w sprawie trybu postępowania i właściwości organu w zakresie zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej oraz ich rodzin zwrócił się do Komendanta Komendy Powiatowej Policji z prośbą o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że w okresie 30 marca 1999 r. - 31 grudnia 2009 r. pełnił służbę w szczególnych warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.
W przedmiotowym raporcie funkcjonariusz wskazał, że w w/w okresie wykonywał obowiązki służbowe, w trakcie których podejmował w każdym roku służby co najmniej 6 razy w ciągu interwencje w celu ochrony osób, mienia lub przywrócenia porządku publicznego w sytuacjach, w których istniało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia, tj. m.in. uczestniczył w ramach pododdziałów zawartych Policji w zabezpieczeniu meczów piłkarskich, podejmował interwencje w celu odparcia czynnej napaści lub naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza Policji, podejmował działania pościgowe, dokonywał zatrzymań sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, podejmował pościgi przy wykorzystaniu pojazdu służbowego, zabezpieczał miejsca ujawnienia niewypałów i niewybuchów oraz zabezpieczał rozprawy sądowe i doprowadzał do organów ścigania osoby objęte oskarżeniem o uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej.