Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Wr 413/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Julia Szczygielska (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Halina Kremis Sędzia WSA Alicja Palus Protokolant Małgorzata Boaro po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 listopada 2010 r. sprawy ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w O. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wykonania obowiązku I. uchyla decyzję I i II instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...]r., Nr [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego we W. utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia [...]r., Nr [...] stwierdzającą wykonanie przez P.S. obowiązku nałożonego ostateczną decyzją PINB w O. nr [...] z dnia [...]r. polegającego na przesunięciu drzwi wejściowych do lokalu mieszkalnego nr 15 E, prowadzących ze schodów zewnętrznych budynku wielorodzinnego przy ul. [...] w O., w głąb wnęki budynku, na głębokość 1,00 m od lica budynku w terminie do 30 kwietnia 2009r.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że Spółdzielnia Mieszkaniowa "[...]" w O. pismem z dnia 3 lutego 2005r., L.dz. [...] zwróciła się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z wnioskiem o dokonanie czynności kontrolnych oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie czy dokonane przez członków spółdzielnią zmiany w elewacji budynku, zajmujących lokale na parterze budynku w O. przy ul. [...], nie odbiegają w sposób istotny od zatwierdzonego projektu budowlanego i wydanych pozwoleń na budowę.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w O.y w dniu 21 lutego 2005r przeprowadził, w obecności właściciela lokalu mieszkalnego, usytuowanego na poziomie parteru budynku - P.S., oględziny budynku stwierdzając, że wejścia do budynku od strony ulicy [...], to lokale usługowo-handlowe zaadaptowane na cele mieszkalne, które w istotny sposób różnią się między sobą. Stwierdzony stan faktyczny całkowicie odbiega od rozwiązania projektowego, w którym wejście do mieszkań parteru zaprojektowano z wnęk w budynku przed drzwiami, w których znajdują się obszerne spoczniki. W wejściu pod nr 15C i 15D przy ul. [...] zamontowano dwoje drzwi z naświetleniami z PCW w kolorze białym, przedzielając je w środku szerokim słupkiem. Drugie wejście do lokalu pod Nr 15E zmniejszono. Osadzono jedynie drzwi w kolorze brązowym, zaś pozostałą część otworu drzwiowego obmurowano i obłożono tą powierzchnię okładziną ceramiczną w naturalnym ceglastym kolorze, osadzając po obu bokach dawnego wejścia po jednym rzędzie luksferów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00