Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Po 753/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Katarzyna Sierszeńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] 2010 r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego; oddala skargę. /-/ E. Brychcy /-/ J. Szaniecka /-/ E. Podrazik
Uzasadnienie
Prezydent Miasta P. decyzją z dnia [...] 2010 r. Nr [...] Nr sprawy [...] na podstawie art. 59 ust. 1 i 2 oraz art. 60 ust. 1 w zw. z art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) oraz art. 104 kpa odmówił T. K. ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem wbudowanym w bryłę budynku przewidzianej do realizacji na terenie działek nr [...] ark. [...] obręb G., położonych w P. przy ul. Z.
W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ stwierdził, że w celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu wyznaczono wokół działki budowlanej, której dotyczy wniosek obszar analizowany i przeprowadzono w dniu 25 listopada 2009 r. analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1-5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: upzp). Organ zaznaczył, że inwestor planuje budowę budynku dwukondygnacyjnego z dachem skośnym, o pow. zabudowy ok. 130 m2 z garażem o pow. ok. 60 m2. Wskaźnik wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni terenu (3900 m2) wynosi ok. 5 %. Inwestor zamierza zlokalizować obiekt w odległości 10 m od frontu działki. Prezydent Miasta P. ustalił, że na obszarze analizowanym wzdłuż ul. Z. występuje zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolnostojąca (nr [...]) i bliźniacza (nr [...]). Na zachód i południe od terenu inwestycji znajdują się tereny oznaczone w obowiązującym planie miejscowym "Malta" jako tereny lasów ochronnych (ZL) oraz tereny zalesień (RL1), zaś na północ tereny niezabudowane stanowiące klin zieleni, przez który przebiega ciek Szklarka (w dalszej odległości zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna przy ul. D.). Budynki mieszkalne jednorodzinne położone w obszarze analizowanym zlokalizowane zostały wzdłuż jednej z obowiązujących linii zabudowy ukształtowanej w odległości 5-10 m od frontowych granic działek (od ul. Z.). Wskaźnik intensywności zabudowy dla działek zabudowanych domami jednorodzinnymi wynosi 11 % (ul. Z.), do maks. 21 % (Z.), średni zaś ok. 16 %. Wzdłuż ul. Z. występuje zabudowa mieszkaniowa dwukondygnacyjna o szerokości elewacji frontowej od 9 do 13 m, budynki mają dachy płaskie lub strome. Teren, na którym zaplanowano inwestycję ma dostęp do drogi publicznej - ul. Z. i posiada wystarczające uzbrojenie. Reasumując organ I instancji uznał, że inwestycja spełnia wszystkie warunki o których mowa w art. 61 ust. 1 upzp.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right