Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2010 r., sygn. II SAB/Po 62/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Jakub Zieliński (spr.) Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi R. K., M.K. na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. w przedmiocie podjęcia zawieszonego postępowania I. zobowiązuje Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. do podjęcia zawieszonego postępowania administracyjnego o sygn. [...] w terminie 14 dni od doręczenia odpisu prawomocnego wyroku II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżących kwotę 357 zł (trzysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania. /-/ J. Zieliński /-/ D. Rzyminiak-Owczarczak /-/ W. Batorowicz
Uzasadnienie
Postanowieniem z dna 16 marca 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. po rozpatrzeniu odwołania R. i M. K. od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy Ż. z dnia [...] 2010 r. nr [...] zawiesiło postępowania odwoławcze do czasu rozpatrzenia sprawy zbadania zgodności z prawem, decyzji Burmistrza Miasta i Gminy Ż. z dnia [...] 2006 r., nr [...].
W uzasadnieniu Kolegium wyjaśniło, iż zaskarżoną decyzją Burmistrz Miasta i Gminy Ż. odmówił uchylenia własnej ostatecznej decyzji z dnia [...] 2006 r., nr [...], w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie budynku magazynowego na działce położonej w Ż. przy ul. G. oznaczonej w ewidencji gruntów nr [...]. Kolegium wskazało, iż R. i M. K. w swoim odwołaniu zwrócili uwagę na wady decyzji, które mogą ewentualnie skutkować stwierdzeniem nieważności. Ponieważ zastosowanie trybu stwierdzenia nieważności powoduje następstwa prawne dalej idące niż zastosowanie trybu wznowienia postępowania, zdaniem organu odwoławczego, należy dać pierwszeństwo trybowi związanemu ze stwierdzeniem nieważności. Z uwagi na powyższe zasadnym było zawieszenie postępowania odwoławczego, będącego etapem postępowania wznowieniowego, do czasu zakończenia postępowania związanego z badaniem opisanej decyzji, pod kątem jej zgodności z przepisami prawa materialnego.